اختلاف قیمت دو برابری ۸ خودروی داخلی

0
قیمت خودرو
بررسی‌ها نشان می‌دهد هشت خودروی داخلی در بازار بیش از دو برابر قیمت کارخانه خرید و فروش می‌شوند. مدل‌هایی که لزوما گران‌ترین خودروهای داخلی نیستند اما طبق آمار جزو محبوب‌ترین خودروها در طرح‌های پیش‌فروش خودروسازان هستند.

به گزارش نبض صنعت، پژو ۲۰۷ اوایل هفته جاری در غالب طرح فروش ویژه مادران با قیمت ۲۱۵ میلیون تومان عرضه شد اما در بازار آزاد دقیقا دو برابر نرخ کارخانه در حدود  ؛ ۴۳۰ میلیون تومان معامله می‌شود. به این ترتیب اختلاف قیمت ۲۰۷ در کارخانه و بازار دقیقا ۱۰۰ درصد است.

اختلاف قیمت سمند EF۷ دوگانه‌سوز در کارخانه و بازار الان تقریبا ۳۰۰ میلیون تومان است. در آخرین فهرست قیمت محصولات ایران خودرو که اوایل آبان امسال منتشر شد، قیمت سمند EF۷ دوگانه‌سوز در کارخانه ۱۶۹ میلیون تومان بود اما همین محصول در بازار آزاد روز چهارشنبه ۲۵ آبان ۴۶۸ میلیون تومان دست به دست شد. تفاوت ۲۹۹ میلیون تومانی قیمت سمند EF۷ دوگانه‌سوز در کارخانه و بازار به معنی اختلاف ۱۷۵ درصدی آن است و این عدد بین تمام خودروهای داخلی یک رکورد محسوب می‌شود.

قیمت پژو پارس دوگانه‌سوز در کارخانه و بازار تفاوت ۱۵۰ درصدی دارد و در این فهرست جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است. در بازار آزاد قیمت پژو پارس دوگانه‌سوز الان به ۴۴۰ میلیون تومان رسید اما ارزش آن در کارخانه ۱۷۶ میلیون تومان است. تفاوت ۲۶۴ میلیونی قیمت پژو پارس دوگانه‌سوز در کارخانه و بازار باعث شده بعد از سمند EF۷ دوگانه‌سوز بیشترین اختلاف قیمت را در کارخانه و بازار بین تمام مدل‌های داخلی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: پیش بینی رشد ۳۰ درصدی قیمت خودرو تا پایان سال

بیشتر بخوانید: سامانه یکپارچه، قیمت خودرو را افزایش داد

به‌ جز نسخه‌های دوگانه‌سوز، پژو پارس با موتور TU۵ و پژو پارس سال با موتور XUP۷ نیز بین رکوردداران اختلاف قیمت کارخانه و بازار دیده می‌شوند. پژو پارس با موتور TU۵ از این حیث در جایگاه سوم قرار می‌گیرد. چون اختلاف قیمت آن در کارخانه و بازار به ۱۳۵ درصد رسیده است. ایران خودرو قیمت پژو پارس TU۵ را ۱۶۵ میلیون تومان اعلام کرده و فروشنده‌ها در بازار آن را با قیمت ۴۱۶ میلیون تومان به خریداران پیشنهاد می‌دهند.

پژو پارس با موتور XU۷P یکی از محبوب‌ترین مدل‌های ایران خودرو در طرح‌های قرعه‌کشی است. درحالی که در آخرین طرح فروش فوق‌العاده عادی ایران خودرو حدود ۵.۶ میلیون تومان ثبت‌نام کردند، ۴.۴ میلیون نفر سراغ پژو پارس با موتور XU۷P رفتند. مدلی که ایران خودرو آن را ۱۶۵ میلیون تومان می‌فروشد و در بازار آزاد قیمت آن به ۳۳۶ میلیون تومان رسیده است و تفاوت ۱۰۳ درصدی دارد.

سمند EF۷ بنزینی دو سال بعد از عرضه نسخه‌های دوگانه‌سوز وارد بازار شد. سال ۸۸ ایران خودرو اقدام به فروش سمند EF۷ دوگانه‌سوز کرد و سال ۹۰ سروکله نسخه‌های بنزینی آن پیدا شد. الان سمند EF۷ بنزینی در بازار آزاد معادل ۳۶۶ میلیون تومان فروخته می‌شود و قیمت آن در کارخانه از سوی ایران خودرو ۱۵۸ میلیون تومان اعلام شده است.

به این ترتیب سمند EF۷ بنزینی بعد از ۲۰۶ تیپ ۲ و ۴۰۵ ارزان‌ترین محصول کارخانه‌ای ایران خودرو به‌حساب می‌آید، اما در بازار با اختلاف قیمت ۱۳۰ درصدی معامله می‌شود. از این حیث در فهرست رکوردداران تفاوت قیمت خودروهای داخلی در کارخانه و بازار جایگاه چهارم را به خود اختصاص داده است.

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ کنار نسخه‌های تیپ ۳ پانوراما تنها مدل‌های باقی مانده این خانواده در خط تولید به‌حساب می‌آیند. اخیرا ایران خودرو تولید پژو ۲۰۶ تیپ ۵ را متوقف کرد و اوایل دهه ۹۰ همین اتفاق برای سایر تیپ‌ها رخ داد. از طرفی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ کنار ۴۰۵ ارزان‌ترین محصول فعلی ایران خودرو و قیمت کارخانه آن ۱۵۰ میلیون تومان است، اما سایت‌های تخصصی اعلام نرخ خودرو، روز چهارشنبه ۲۵ آبان قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ را در بازار آزاد ۳۲۸ میلیون تومان اعلام کردند. به‌این ترتیب تفاوت ۱۷۸ میلیون تومانی قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ در این دو بازار معادل اختلاف ۱۲۰ درصدی است.

دنا پلاس ساده در خانواده شلوغ دنا بیشترین اختلاف قیمت را در کارخانه و بازار تجربه می‌کند؛ تقریبا ۱۱۰ درصد. بعد از آن دنا تیپ یک در رتبه دوم قرار می‌گیرد و سایر مدل‌ها با حاشیه سود کمتر از ۱۰۰ درصد در بازار و کارخانه دست به دست می‌شوند.

قیمت دنا پلاس ساده در آخرین فهرست اعلام شده از سوی ایران خودرو ۲۲۸ میلیون تومان بود و این محصول را در بازار آزاد معادل ۴۸۵ میلیون تومان معامله می‌کنند. یعنی نزدیک ۲۶۰ میلیون تومان بیشتر از قیمت کارخانه.

سمند LX سال ۸۳ توسط ایران خودرو رونمایی شد و تفاوت آن با مدل‌های قدیمی سمند برخی تجهیزات بیشتر و چراغ‌های متفاوت بود. بعد تقریبا دو دهه، در کارخانه سمند LX معادل ۱۶۰ میلیون تومان فروخته می‌شود و در بازار آزاد نزدیک ۳۳۰ میلیون تومان. به این ترتیب اختلاف قیمت سمند LX در کارخانه و بازار به ۱۷۰ میلیون تومان رسیده و حاشیه سود ۱۰۵ درصدی دارد.

پژو ۲۰۷ دستی اوایل هفته جاری در غالب طرح فروش برای مادران قرار گرفت. ایران خودرو قیمت کارخانه پژو ۲۰۷ دستی فرمان برقی را ۲۱۵ میلیون تومان درنظر گرفته، اما همین مدل در بازار آزاد الان تقریبا با اختلاف قیمت دوبرابری یعنی ۱۰۰ درصدی فروخته می‌شود؛ یعنی ۴۳۰ میلیون تومان.

مقایسه قیمت کارخانه و بازار

مدل کارخانه بازار اختلاف قیمت
سمند EF7 دوگانه‌سوز ۱۶۹ میلیون تومان ۴۶۸ میلیون تومان ۱۷۵ درصد
پژو پارس دوگانه‌سوز ۱۷۶ میلیون تومان ۴۴۰ میلیون تومان ۱۵۰ درصد
پژو پارس TU5 ۱۷۶ میلیون تومان ۴۱۶ میلیون تومان ۱۳۵ درصد
سمند EF7 بنزینی ۱۵۸ میلیون تومان ۳۶۶ میلیون تومان ۱۳۰ درصد
پژو 206 تیپ 2 ۱۵۰ میلیون تومان ۳۲۸ میلیون تومان ۱۲۰ درصد
دنا پلاس ساده ۲۲۸ میلیون تومان ۴۸۵ میلیون تومان ۱۱۰ درصد
سمند LX ۱۶۰ میلیون تومان ۳۳۰ میلیون تومان ۱۰۵ درصد
پژو پارس XU7p ۱۶۵ میلیون تومان ۳۳۶ میلیون تومان ۱۰۳ درصد
207 دستی فرمان برقی ۲۱۵ میلیون تومان ۴۳۰ میلیون تومان ۱۰۰ درصد

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید