بلاتکلیفی ۸۰ درصد معادن زغال سنگ کشور

0
دبیر انجمن ذغال سنگ ایران گفت: واگذاری معادن از طریق قرارداد استخراج فروش در حوزه ذغال سنگ، بلا تکلیفی ۸۰ درصد این معادن با ظرفیت تولید یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن را به همراه داشته است.

به گزارش نبض صنعت، سعید صمدی اظهار داشت: یکی از بزرگترین حوزه ذغال سنگ ایران در طبس است و در واقع این معادن به عنوان آینده توسعه معادن ذغال سنگ ایران به شمار می‌رود.

وی با اشاره به بازدید مهرماه سال گذشته رئیس جمهور از معدن طبس افزود: در بازدید رئیس جمهور از معادن طبس در مهرماه ۱۴۰۰ آقای رئیسی به صراحت دستور دادند که باتوجه به ذخایر موجود ذغال سنگ چرا استخراج صورت نمی‌گیرد و ۶۰۰ میلیون دلار واردات ذغال سنگ انجام شده است.

دبیر انجمن ذغال سنگ ایران اضافه کرد: در حالی سال گذشته ۶۰۰ میلیون دلار ذغال سنگ به کشور وارد شد که در شان کشوری معدن خیز با ۱۴ میلیارد تن ذخیره زمین شناسی نبود که به عنوان یکی از بزرگترین واردکنندگان ذغال سنگ در سال گذشته تبدیل شود.

بیشتر بخوانید: تسهیلات ۳۰۰ میلیارد تومانی برای ایمنی و تجهیز معادن زغال سنگ

بیشتر بخوانید: رشد تولید زغالسنگ در مقابل افت تولید چینی بهداشتی در ۵ ماهه امسال

صمدی توضیح داد: معادن ذغال سنگی که دارای یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن ظرفیت تولید هستند و باید در هفت، هشت سال اخیر از آن‌ها بهره برداری می‌شد متاسفانه از آنجایی که بیشتر این معادن از طریق استخراج فروش واگذار شده بود ۸۰ درصد آن‌ها بلاتکلیف باقی ماند و به بهره برداری نرسید که از جمله می‌توان از معادن ذغال سنگ طبس، کرمان و البرز نام برد.

به گفته صمدی، اگر این معادن از ابتدا به صورت اصولی با پروانه بخش خصوصی دارای صلاحیت، با تجربه و متخصص واگذار می‌شد هم اکنون به بهره برداری می‌رسید و یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن از آن بهره برداری می‌شد.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید