خلف وعده خودروسازان و رشد قیمت 4 میلیونی در بازار

0
بازار خودرو
بازار خودرو

با وجود کاهش قیمت ارز ، عرضه محدود محصولات خودروسازان به بازار عاملی شده تا قیمت انواع خودروهای داخلی روند صعودی داشته باشد. این در حالی است که با صدور مجوز افزایش قیمت خودروسازان قرار بود عرضه این شرکت ها افزایش یابد.

به گزارش نبض صنعت، در طول یک ماه اخیر بازار خرید و فروش خودرو متأثر از نوسانات ارز هر روز با تنش‌های قیمتی روبه رو و هنوز رنگ آرامش ندیده است. به اعتقاد فعالان بازار خبری از رونق معاملات نیست و با وجود کاهش قیمت ارز ، عرضه محدود محصولات خودروسازان به بازار عاملی شده تا قیمت انواع خودروهای داخلی رشد داشته باشد. البته در بخش خودروهای خارجی شاهد افزایش چندانی در قیمت خودروها نیستیم.

خودروسازان در این شرایط نبود نقدینگی را بهانه کرده و عرضه خودرو را به بازار افزایش نمی دهند این در حالی است که در روند کسب مجوز افزایش قیمت ها تعهداتی در افزایش عرضه برای کاهش شکاف قیمتی انواع محصولات از کارخانه تا بازار مطرح شده است اما در عمل این تعهد نیز به مرحله اجرا نرسیده است.

در حال حاضر سمند ال ایکس با افزایش دو میلیون تومانی با قیمت 260 میلیون تومان، پژو 405 جی ال ایکس با افزایش یک میلیون تومانی با قیمت 275 میلیون تومان، پژو پارس 284 میلیون تومان، پژو 206تیپ دو با رشد دو میلیون تومانی با قیمت 275 میلیون تومان، پژو 207 اتوماتیک با رشد 4 میلیون تومانی 505 میلیون تومان، پژو 206 صندوقدار با رشد یک میلیون تومانی 332 میلیون تومان، رانا پلاس 270 میلیون تومان، پراید 111 با رشد 1 میلیون تومانی 189 میلیون تومان، ساینا با رشد دو میلیون تومانی با قیمت 191 میلیون تومان، مورد معامله قرار می‌گیرد.

همچنین تیبا افزایش یک میلیون تومانی با قیمت 180 میلیون تومان، تیبادو 185 میلیون تومان، کوئیک دنده ای 195 میلیون تومان، دنا پلاس دنده ای توربور 478 میلیون تومان، دنا معمولی 360 میلیون تومان، رانا ال ایکس 248 میلیون تومان، هایما اس 7 توربو 820 میلیون تومان، پژو 206 تیپ پنج 325 میلیون تومان به فروش می رسد.

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در این مورد گفت: طی یک ماه گذشته خودرو ۲۰۶ نه تنها کاهش قیمت نداشته بلکه افزایش قیمت هم داشته است.

وی افزود: در این مدت قیمت پژو پارس کاهش داشت چرا که این خودرو به بازار عرضه شده است.

به گفته وی، بعد از افزایش ۱۸ درصدی قیمت خودرو، خودروسازان به وعده افزایش عرضه خود عمل نکردند و عرضه، همچنان کم است.  

بعد از توقف یکباره افزایش قیمت خودرو با دستور رئیس جمهور، وزارت صمت برای تنظیم بازار خودرو، مجوز افزایش ۱۰ تا ۱۸ درصدی قیمت محصول در درب کارخانه را به ایران خودرو و سایپا در هفته‌های گذشته داده و در قبال این افزایش قیمت، رشد عرضه و تامین نیاز بازار را نیز خواستار شده بود.

پس از آن، در پی بازدید‌های میدانی سازمان بازرسی از ایران خودرو، سایپا و قطعه سازان به منظور پایش روند تجاری سازی و تکمیل خودرو‌های ناقص، هشدار لازم به منظور ارائه برنامه زمانبندی برای کاهش التهاب بازار به وزارت صنعت و خودروسازان داده شد.

سازمان بازرسی به استناد بند ۳ قسمت الف ماده ۴۵ قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، اقدام خودروسازان را از مصادیق احتکار منجر به اخلال در رقابت تلقی کرده و با تفهیم اتهام به اعضای هیات مدیره خودروسازان مبادرت به استماع دفاعیات به منظور ادامه فرآیند‌های لازم به موجب آیین نامه اجرایی قانون تشکیل سازمان بازرسی کند.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید