معافیت مالیاتی صادرات مواد اولیه خام را لغو کنید

0
مالیات

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران بر لزوم حذف معافیت مالیاتی در صادرات مواد اولیه خام تاکید کرد.

به گزارش نبض صنعت، علیرضا کلاهی گفت: وجود این معافیت مالیاتی به نوعی برهم‌زننده بازار و مشوق مضاعف و پرهزینه برای خام فروشی است.
وی افزود: تنها مزیت نسبی تولید در ایران مواد اولیه‌ای است که توسط صنایع بالادستی تولید می‌شود و به غیر از آن نرخ تامین سرمایه و نرخ ریسک فعالیت‌های اقتصادی در کشور مزیت محسوب نمی‌شود بنابراین باید مراقبت کرد تا این مواد اولیه که با منابع طبیعی کشور تولید می‌شود در زنجیره تولید قرار گیرد.
کلاهی گفت: هدف این بود که به جای قیمت‌گذاری دستوری و دخالت مستقیم دولت در قیمت‌گذاری، بازار از طریق سیاست‌های مالیاتی و تعرفه‌ای تنظیم و اهداف برنامه‌ریزی شده محقق شود.
وی با بیان اینکه صنایعی که از منابع طبیعی کشور استفاده می‌کنند سود زیادی عایدشان می‌شود، افزود: این جا پرداخت مالیات سود، ارزش افزوده و عوارض مطرح نیست بلکه مالیات حقه‌ای است که اگرچه جلوی صادرات مواد اولیه خام را نمی‌گیرد، اما کفه ترازو را برای خریداران داخلی و خارجی، مساوی و تنظیم می‌کند.
رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران گفت: باید مراقب باشیم نه رانت گسترده توزیع شود و نه کاری کنیم که مزیت نسبی تولید در ایران از بین برود.
کلاهی افزود: زمانی پتروشیمی‌ها می‌گفتند اگر قیمت گاز در ایران هم‌قیمت گاز در قطر شود، مزیتی برای تاسیس پتروشیمی‌ها در ایران نمی‌ماند این موضوع برای بقیه صنایع هم صدق می‌کند یعنی مزیت نسبی مواد اولیه باید برای همه صنایع باقی بماند.
وی با بیان اینکه ارز چند نرخی هیچ وقت به نفع اقتصاد کشور نیست گفت: وجود ارز چند نرخی برهم زننده تعادل اقتصادی کشور است و رانت و فساد ایجاد می‌کند حتی مرغ که همه نهاده‌های آن با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین می‌شود از نظر قیمت تفاوت آنچنانی با کشور همسایه مانند ترکیه ندارد که این امر نشان می‌دهد در طول زنجیره اتفاقاتی می‌افتد که متفاوت از هزینه کردن از بودجه کشور برای کمک به اقشار آسیب پذیر است.
انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید