هدف‌گذاری افزایش ۱۰ برابری سرمایه صندوق ضمانت صادرات

0
وزیر صمت گفت: از جمله مشکلات صندوق ضمانت صادرات کم بودن سرمایه آن بود. الان هم مقدار سرمایه آن ناچیز است و حداقل سرمایه این صندوق باید به حدود ۲ میلیارد دلار افزایش یابد یعنی باید حدود ۱۰ برابر اضافه شود.

به گزارش نبض صنعت، عباس علی آبادی در مراسم پنجاهمین سالگرد تاسیس صندوق ضمانت صادرات ایران، گفت: بازار باید جذاب باشد، چراکه در غیر این صورت تولید هم جذاب نیست و این وضعیت منجر به ایجاد ناترازی و تورم می‌شود.

وزیر صنعت با اشاره به اینکه امر نظارت و رقابت در بازار کنترل‌گر است، افزود: بازار یک سری نیروی درونی دارد که دیده نمی‌شود، اما کنترل‌گر است. گاهی به خاطر بعضی انحصارها باید نظارت انجام شود‌، البته تا آنجا که امکان دارد باید انحصار از بین برود و رقابت ایجاد کرد.

علی آبادی تصریح کرد: صادرات بسیار مهم است و وزارت صمت نیز بر تولید دانش بنیان صادرات‌محور تاکید دارد، زیرا اگر تجارت و صنعت دست به دست هم دهند فضایی به وجود می‌آورند که اقتصاد کشور رونق می‌یابد.

وی با بیان اینکه تحولات دانش در دنیا بسیار سریع در حال وقوع است، گفت: هنوز به درک سریع انقلاب صنعتی چهارم دست نیافته‌ایم که زمزمه‌های انقلاب صنعتی پنجم به گوش می‌رسد.

به گفته وزیر صمت، از جمله مشکلات صندوق ضمانت صادرات کم بودن سرمایه آن بود. الان هم مقدار سرمایه آن ناچیز است و حداقل سرمایه این صندوق باید به حدود 2 میلیارد دلار افزایش یابد یعنی باید حدود 10 برابر اضافه شود.

وی افزود: در دولت سیزدهم در تلاش هستیم از ظرفیت‌های پژوهشی به نفع خودمان استفاده کنیم و لذا تلاش می‌کنیم تا شرکت‌های دانش بنیان را به شرکت‌های بزرگ پیوند دهیم.

علی‌آبادی اظهار داشت: از نظر من صندوق ضمانت صادرات وسیله‌ای برای تامین امنیت تجارت است و برای حمایت از تجارت فقط بیمه کردن آن کافی نیست، بلکه صندوق ضمانت صادرات باید با کشورهای هدف ارتباط بگیرد.

وی افزود: صندوق ضمانت صادرات باید در ارتباط با صندوق‌های ضمانت سایر کشورها تعرفه را بهتر کند و با توجه به مشکلاتی که دشمن به وجود آورده است، راه‌هایی را برای توسعه تجارت پیدا کند، لذا وقتی صندوق ضمانت صادرات قدرتمند عمل خواهد کرد که با صندوق‌های ضمانت کشورهای هدف ارتباط تنگاتنگ داشته باشد.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید