نتیجه جلسه استاندارد در مورد واژگونی ایکس ۵۵ مدیران خودرو چه بود؟

0
با گذشت حدود یک ماه از موعد تعیین شده برای ارائه دفاعیات شرکت مدیران خودرو در مورد تخلف این شرکت در تغییر قطعه ایکس 55 که منجر به واژگونی این خودرو شد، خبری از فرایند رسیدگی به این تخلف نیست و قرار است این موضوع در مجلس جدید بررسی شود. ظاهرا جو ایجاد شده در کشور در پی حادثه شهادت رئیس جمهور باعث شد تا این مسئله به حاشیه رانده شود و با جدیت پیگیری نشود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری نبض صنعت، اواخر اردیبهشت امسال شاهد حادثه جداشدن اکسل عقب خودروی X۵۵ مدیران خودرو و واژگونی آن بودیم که علاوه بر ایجاد فضایی منفی در جامعه نسبت به کیفیت این خودرو و دیگر محصولات مدیران خودرو، انتقاد مسئولان سازمان استاندارد را نیز به همراه داشت.

با این وجود در حال حاضر هیچ خبری از فرایند رسیدگی به تخلف شرکت مدیران خودرو و تصمیم گیری در مورد آن نیست و موضوع همچنان با ابهام روبرو است.
در زمان بروز حادثه واژگونی ایکس 55 پرو مدیران خودرو، نماینده قوه قضاییه در کمیسیون ماده ۴۲ قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد از تخلف شرکت مدیران خودرو در تغییر قطعه ایکس 55 خبر داد و گفت: این شرکت ۴۸ ساعت مهلت دارد تا دفاعیات خود را ارائه دهد.

وی گفته بود: از آنجا که بعد از صدور تایید نوع، نباید قطعه خودرو تغییر کند و هر تغییری باید به اطلاع سازمان ملی استاندارد ایران برسد، این اتفاق از سوی شرکت مدیران خودرو انجام نشده و سازمان ملی استاندارد ایران با توجه به این موضوع، ادعای عدم همکاری خودروساز را با این سازمان دارد.

بیشتر بخوانید: تخلف مدیران خودرو در تغییر قطعه ایکس 55/مهلت ۴۸ ساعته برای ارائه دفاعیات

قاضی پرونده مدیران خودرو با اشاره به اینکه شرکت خودروساز اطلاعیه ای مبنی بر ایرادات فنی صادر کرده است، گفته بود: این اقدام متضمن فراخوان نبوده چرا که با فراخوان، تمام سری خودروهایی که ایراد فنی داشتند می بایست به صورت کاملا رایگان از سوی شرکت خودروساز رفع نقص شوند.

حال با گذشت حدود یک ماه از برگزاری جلسه کمیسیون ماده ۴۲ قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد، هیچ خبری از تصمیم گیری در مورد تخلف شرکت مدیران خودرو نیست و مشخص نیست چه سرنوشتی در انتظار صاحبان خودروی ایکس 55 پرو که با خودرویی معیوب روبرو هستند، خواهد بود.

بررسی تخلف مدیران خودرو در مجلس جدید

فرهاد طهماسبی، عضو کمیسیون صنایع مجلس در این مورد به خبرنگار نبض صنعت گفت: موضوع تخلف مدیران خودرو در تغییر قطعه خودروی ایکس 55 پرو در مجلس جدید مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا مشخص شود که علت این اتفاق چه بوده است.

وی تصریح کرد: باید مقصر و علت این واقعه مشخص شود و ببینیم آیا نظارت کافی بر تولید محصولات مدیران خودرو وجود دارد یا خیر؟

طهماسبی با تاکید بر اینکه مجلس باید از حق نظارتی خود در این موضوع استفاده کند، گفت: باید تحقیقات دقیقی در این مورد صورت گیرد و با متخلفان برخورد شود.

بیشتر بخوانید: کوتاهی سازمان استاندارد در کنترل کیفی ایکس 55/نظارت بر تولید خودرو وجود دارد؟

طبق اعلام سازمان ملی استاندارد ایران، به علت وجود نقص فنی در برخی از خودروهای مدل ایکس ۵۵ پرو تولیدی شرکت مدیران خودرو، شماره گذاری این خودرو تا اطلاع ثانوی متوقف است.

در تماس با سازمان استاندارد جهت پیگیری موضوع و اینکه آیا شرکت مدیران خودرو مدارکی در دفاع از خود ارائه کرده یا خیر، به نتیجه ای نرسیدیم و عنوان شد که هنوز نتیجه ای از بررسی این مسئله حاصل نشده است.

گزارش از نرگس نیک ضمیر

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید