تبعات تغییر قانون اتاق بازرگانی

0
اتاق بازرگانی ایران
اتاق بازرگانی ایران
یک اقتصاددان با اشاره به طرح ادعاهای نادرست علیه اتاق ایران گفت: اتاق ایران هزینه استقلال خود و عدم همکاری با دولت پنهان و دفاع از منافع ملی را می‌دهد.

به گزارش نبض صنعت، مهدی پازوکی با اشاره به موج حملات اخیر علیه اتاق ایران گفت: واقعیت این است که اتاق ایران هزینه استقلال خود را می‌دهد. هزینه اینکه نمی‌خواهد با دولت پنهان همکاری کرده و می‌خواهد مدافع منافع ملی باشد.

پازوکی بر ایستادگی تمام‌قد اتاق در مقابل عناصر رانت‌خوار تأکید کرده و ادامه داد: امروز بخش خصوصی سالم، بهترین سربازان توسعه و پیشرفت ایران هستند. اگر در اتاق ایران و بخش خصوصی کسی سوءاستفاده کرده است قانون باید به آن رسیدگی کند. اما در غیر این صورت شایعه‌پراکنی علیه این تشکل و تخریب آن، بازی با منافع ملی است.

وی افزود: فسادی که در اقتصاد ایران نهادینه‌ شده نه محصول بخش خصوصی که حاصل عملکرد رانت‌خواران شرکت‌های دولتی و خصولتی است و در شرایطی که اتاق ایران از منافع ملی، از توسعه ملی و از مکانیسم رقابت در اقتصاد حمایت می‌کند مورد تعدی قرار می‌گیرد.

پازوکی با بیان اینکه عناصر رانت‌خوار شرایط کسب‌وکار را نامناسب کرده‌اند ادامه داد: یک حاکمیت کارآمد برای بهبود این فضا باید سه اقدام انجام دهد: ایجاد رقابت، ایجاد شفافیت و از بین بردن هرگونه انحصار در اقتصاد. اما جالب است که مجلس به جای انجام این وظایف و از بین بردن انحصار خصولتی‌ها، ایجاد شفافیت در شرکت‌های دولتی و ایجاد رقابت در اقتصاد قصد دارد تشکل بخش خصوصی را از استقلال خود خارج کرده و تبدیل به نهاد عمومی غیردولتی کند.

وی افزود: جالب اینجاست که شرکت‌های دولتی که هم زیان ده هستند و هم حقوق‌های نجومی پرداخت می‌کنند و هم حیاط خلوت بعضی از دستگاه‌های اجرایی شده‌اند از نظارت مصون هستند اما یک تشکل بخش خصوصی که تلاش کرده از مناسبات پنهان دور مانده و شفاف عمل کند این‌گونه مورد هجمه قرار گرفته و استقلال آن را هدف می‌گیرند.

پازوکی ادامه داد: چرا مجلس و رسانه‌ها به وضعیت بودجه صدا و سیما ورود نمی‌کنند که بدون بازدهی مناسب هرسال صدها میلیارد تومان به آن افزوده می‌شود؟ چرا هیچ‌کس به نهادهایی که وظیفه اصلی آن‌ها خدمت به مردم است اما تجارت می‌کنند، کاری ندارد؟ چرا مجلس هیات مدیره بانک‌ها را رصد نمی‌کند که چه کسانی وارد آن شده‌اند؟ چرا مجلس به این بخش‌ها سرکشی نمی‌کند؟

این اقتصاددان با اشاره به تلاش برخی نمایندگان مجلس برای تغییر قانون اتاق گفت: این اقدام فاجعه ملی است. مجلس به جای اینکه بخواهد جلوی انحصارات موجود در برخی نهادها که بر اقتصاد کشور چنبره زده‌اند را بگیرد، قصد دارد یک تشکل مدنی خصوصی را تبدیل به یک نهاد عمومی غیردولتی کند.

وی تأکید کرد: تندروها به دنبال این هستند قدیمی‌ترین نهاد بخش خصوصی را از حیز انتفاع ساقط کنند. متاسفانه بر اثر همین جو اوایل انقلاب آنها موفق شدند بهترین نیروهای بخش خصوصی را از کشور فراری بدهند. ظاهراً گروهی در تلاش هستند با ایجاد جو وحشت و رعب بخش خصوصی سالم را از میدان به در کنند و خودشان بر اتاق حاکم شوند.

پازوکی تصریح کرد: با تضعیف اتاق ایران بخش خصوصی دیگر حامی نخواهد داشت و اقتصاد به سمت کمونیستی شدن پیش خواهد رفت؛ در حالی که کشورهای کمونیستی مثل چین سعی می‌کنند از مکانیسم اقتصاد بازار برای شکوفایی خود استفاده کنند. اما در کشور ما بخش خصوصی که با محدودیت‌های زیادی مواجه است و با زحمت زیاد تلاش می‌کند چراغ تولید را روشن نگه دارد، این طور مورد هجمه قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید