برنامه راهبردی ارتقای تولید دانش‌بنیان ابلاغ شد

0
دانش بنیان
معاون هماهنگی و محیط کسب‌وکار وزارت صمت از ابلاغ برنامه راهبردی «ارتقای تولید دانش‌بنیان» این وزارتخانه در راستای تحقق شعار سال خبر داد.

به گزارش نبض صنعت، سیدمهدی نیازی گفت: این برنامه برای ارتقاء فناوری، نوآوری و دانش‌بنیان شدن کسب‌ و کار‌های حوزه صنعت، معدن و تجارت و باهدف ارتقاء بهره‌وری و افزایش رقابت‌پذیری و تاب‌آوری اقتصاد، تدوین‌شده است.

وی افزود: برنامه یادشده با همکاری همه معاونت‌های ذیربط تهیه و پس از تأیید وزیر صنعت، معدن و تجارت به رؤسای سازمان‌ها، مؤسسات تابعه و مدیران کل صمت استانی برای اجرا ابلاغ‌شده است.

معاون هماهنگی و محیط کسب‌ و کار وزارت صمت گفت: این برنامه در شش بخش تهیه و تنظیم‌شده که شامل اهداف تولید دانش‌بنیان، چارچوب مفهومی نقش دولت در ارتقای تولید دانش‌بنیان، سازوکارها، مشوق‌ها و الزام کننده‌ها، راهبرد‌های وزارت صمت در راستای ارتقای تولید دانش‌بنیان، برنامه‌های پیشران، توسعه زیرساخت‌های حمایت‌کننده از شرکت‌های دانش‌بنیان و سازماندهی اجرای برنامه ارتقای تولید دانش‌بنیان صنعت، معدن و تجارت است.

نیازی اضافه کرد: از میان مهم‌ترین ابزار‌های تشویق‌کننده و الزام‌آور برای سوق دادن بنگاه‌ها به سمت تحقیق و توسعه و نوآوری، می‌توان به ارائه ابزار‌های تشویقی (مانند اعتبار مالیاتی)، به حرکت واداشتن بخش تقاضا (مانند تضمین خرید یا پیش‌خرید محصولات نوآورانه)، تأمین مالی نوآوری و تحقیق و توسعه (مانند هدایت منابع مالی، پوشش ریسک تحقیق و توسعه)، تعیین هدفمند تعرفه‌ها، و ارائه هدفمند مجوز‌ها اشاره کرد.

وی گفت: در این سند، دو دسته برنامه بزرگ افقی (راهبرد) و عمودی (برنامه پیشران) به همراه ابزار‌های مرتبط برای تشویق بنگاه‌ها (کسب‌وکارها) به اجرای برنامه‌های فوق، برای تحقق تولید دانش‌بنیان، تعریف‌شده است.

معاون هماهنگی و محیط کسب‌ و کار وزارت صمت افزود: با توجه به اصلاح ساختار صورت گرفته در وزارت صمت، سازماندهی فعالیت‌ها در قالب نظام پروژه محوری و همچنین نظام پایش پروژه‌ها تعریف‌شده و معاونت‌ها و دفاتر ذیربط ستادی و سازمان‌های وابسته و تابعه موظفند اقدامات تعیین‌شده در این برنامه را اجرایی و عملیاتی کنند.

نیازی گفت: در کنار این برنامه، اقدامات دیگری شامل تهیه آیین‌نامه مصوب هیئت‌ وزیران برای ارتقای تولید دانش‌بنیان وزارت صمت و انعقاد تفاهم‌نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دستور کار وزارتخانه بوده است که آن‌ها نیز در هفته آتی ابلاغ خواهد شد.

وی تأکید کرد: دفتر فناوری و نوآوری معاونت هماهنگی و محیط کسب‌وکار با همکاری معاونت‌ها، دفاتر ستادی و سازمان‌های وابسته و تابعه و همچنین ایجاد هماهنگی با بخش‌های بیرونی و داخلی به‌منظور هم‌افزایی بیشتر به تأمین زیرساخت‌های موردنیاز اجرای پروژه‌ها و رفع موانع پیش روی آن‌ها خواهد پرداخت.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید