انحصار خودروسازی در حال تکرار در صنعت لوازم خانگی است

0
لوازم خانگی
کارخانه لوازم خانگی
سخنگوی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس گفت: برخلاف تصور اشتباهی که انحصار موجب حمایت از صنعت و در نتیجه کاهش بهای کالاها خواهد شد، در علم اقتصاد ایجاد هر انحصاری به ویژه انحصار در حوزه عرضه‌ کننده موجب افزایش قیمت می‌شود.

به گزارش نبض صنعت، محسن زنگنه درباره ضرورت توجه به ارتقا کیفیت لوازم خانگی، گفت: متاسفانه در کشور ما برداشت اشتباهی از عبارت «حمایت از صنایع» وجود دارد به این معنا که همواره حمایت از صنعت را در ایجاد انحصار تعریف می‌کنند که این روش راهبرد غلطی است، رویه‌ای که در صنعت خودروسازی اتفاق افتاد و اکنون نیز در حوزه لوازم خانگی در حال تکرار است.

وی افزود: پس از تاکید رهبر معظم انقلاب بر ضرورت حمایت از صنعت لوازم خانگی، دولت بلافاصله سیاست ایجاد انحصار برای کارخانه‌ها و عدم واردات را اجرایی کرد که اقدامی اشتباه بود زیرا این حمایت‌ها باید در قالب استانداردها و ابزارهای اقتصادی انجام می‌شد.

وی با بیان اینکه حمایت از صنعت نباید به معنای ایجاد انحصار باشد، اضافه کرد: در دنیا برای حمایت از صنایع، مشوق‌هایی در نظر گرفته می‌شود یا با وضع تعرفه‌های مختلف از صنایع در برابر واردات، پشتیبانی صورت می‌گیرد به این معنا که با بالابردن هزینه واردات و رقابت‌پذیر کردن صنعت تلاش می‌شود که از صنعت مذکور حمایت شود.

وی با بیان اینکه هر صنعتی که احساس کند که از طریق ایجاد انحصار بازار را در اختیار دارد، قیمت‌ها را افزایش می‌دهد، تصریح کرد: در علم اقتصاد بحثی تحت عنوان «بازار انحصاری» وجود دارد که براساس آن با ایجاد انحصار برای هر صنعتی، افزایش قیمت رخ می‌دهد.

سخنگوی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس افزود: برخلاف تصور اشتباهی که انحصار موجب حمایت از صنعت و در نتیجه کاهش بهای کالاها خواهد شد، در علم اقتصاد ایجاد هر انحصاری به ویژه انحصار در حوزه عرضه‌ کننده موجب افزایش قیمت می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس با بیان اینکه با ایجاد انحصار و به تبع آن افزایش قیمت، بستر رشد قاچاق فراهم می‌شود، تصریح کرد: اگر به دنبال حمایت از صنعتی هستیم باید از ابزارها و فرمول‌های رایج استفاده شود؛ ایجاد انحصار برای صنعت به معنای حمایت نیست زیرا موجب زمین خوردن صنعت می‌شود و تولیدکنندگان انگیزه‌ای برای ارتقا کیفیت ندارند از سوی دیگر مردم نیز متضرر می‌شوند.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید