اختصاصی|ستاد تنظیم بازار فردا قیمت خودرو را افزایش می دهد؟

0

بازار خودرو در حالی با سردرگمی و وعده های مختلف مسئولان برای مدیریت قیمت ها روبرو است که برخی از تعیین تکلیف این موضوع در جلسه فردای ستاد تنظیم بازار خبر می دهند و برخی نیز معتقدند اختلاف نظرها زیاد است و این جلسه به نتیجه نخواهد رسید.

نرگس نیک ضمیر: به گزارش حبرنگار نبض صنعت، با تشدید وضعیت قیمت ها در بازار خودرو و تلاش خودروسازان برای آزادسازی قیمت محصولاتشان، ماه گذشته قیمت تولیدات ایران خودرو و سایپا افزایش یافت اما در نهایت با واکنش مردم روبرو شد و رئیس جمهور نیز دستور داد تا این قیمت گذاری منتفی شود. در عین حال مقرر شد قیمت جدید خودروها خارج از چارچوب شورای رقابت و توسط ستاد تنظیم بازار مشخص شود.

بر این اساس قرار است موضوع قیمت گذاری خودروها در جلسه فردای ستاد تنظیم بازار تعیین تکلیف شود. هرچند حمد صادق مفتح، مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی در این مورد در پاسخ به اینکه آیا قرار است فردا (چهارشنبه) تصمیمی درخصوص افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها اتخاذ شود یا خیر؟ می گوید: تعیین قیمت خودروها به ستاد تنظیم بازار سپرده شده اما اینکه این موضوع در دستور کار این هفته ستاد تنظیم بازار قرار می‌گیرد یا خیر هنوز مشخص نیست.

وی تاکید کرد: انجام این کار مستلزم کار کارشناسی از سوی کارشناسان است و مطابق آنچه تاکنون اطلاع دارم هنوز مقدمات لازم فراهم نشده است و اعضا به جمع‌بندی نرسیده اند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی خاطرنشان ‌کرد: اعضایی از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، کارخانه های خودروسازی، شورای رقابت و غیره در این تیم کارشناسی حضور دارند و اگر این تیم به نتیجه قطعی و جمع بندی برای ارائه به ستاد تنظیم بازار رسیده بود، تاکنون از آن خبردار می‌شدم.

وی تصریح‌کرد: باید منتظر ارائه نظر کارشناسان بمانیم و احتمال اینکه با توجه به شرایط موجود قیمت‌ها دستخوش تغییر نشده و ثابت باقی بماند حتی بیشتر است.

شورای رقابت کنار گذاشته نشده است

مفتح ادامه ‌داد: اگر این اجماع در هفته جاری انجام نشود، بررسی قیمت‌ها به جلسه هفته آینده ستاد تنظیم بازار موکول خواهد شد.

وی در خصوص مطرح شدن کنار گذاشته شدن شورای رقابت از تصمیم‌سازی در خصوص قیمت خودرو نیز گفت: چنین مطلبی که در برخی رسانه‌ها مطرح شده به هیچ عنوان درست نیست و به هیچ وجه نمی توان این شورا را از تصمیم سازی در بحث خودرو کنار گذاشت.

اختلاف نظر بر سر نحوه قیمت گذاری خودرو

در همین حال سهیل معمارباشی، مدیرکل دفتر نیرومحرکه وزارت صمت نیز با اعلام اینکه با وضعیتی که شرکت های خودروساز با آن مواجه هستند امکان فعالیت دیگر وجود ندارد زیرا تولید برای آنها زیان ده شده است، گفت: این هفته در جلسه ستاد تنظیم بازار جمع بندی برای قیمت های جدید انجام می شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این هفته قیمت خودرو تعیین تکلیف خواهد شد یا خیر؟ گفت: بله این هفته در جلسه ستاد تنظیم بازار جمع بندی برای قیمت های جدید کارخانجات انجام خواهد شد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا در تصمیم جدید ستاد تنظیم بازار قیمت خودرو با محاسبه قیمت های تمام شده به همراه 5 درصد سود خواهد بود نیز گفت: ممکن است یکی از گزینه ها همین موضوع باشد. البته باید این نکته را اعلام کنم که تصمیمات جدید مشمول تعهدات گذشته خودروسازان تا پایان سال نخواهد بود و باید براساس رویه ای که در زمان ثبت نام خودروها اعلام شده، محصولات تحویل مشتریان شود.

مدیرکل دفتر نیرومحرکه وزارت صمت با اعلام اینکه با وضعیتی که شرکت های خودروساز با آن مواجه هستند امکان فعالیت دیگر وجود ندارد زیرا تولید برای آنها زیان ده شده است، گفت: اختلاف نظرهایی در تعیین قیمت ها وجود دارد به نحوی که یا باید قیمتها را در حدی که شورای رقابت اعلام کرده بود افزایش دهیم یا رویه دیگری را در پیش بگیریم.

وی به انتقادات خودروسازان در قیمت های اعلامی شورای رقابت اشاره کرد و افزود: صورت های مالی شرکت های خودروساز زیان عملیاتی را نشان می داد اما شورای رقابت به استناد ادله خود  حاضر به صدور مجوز افزایش قیمت‌ها متناسب با هزینه های تمام شده نبود.

معمار باشی در خصوص اینکه قیمت های جدید تا چه حد به قیمت های بازار نزدیک خواهند بود، تصریح کرد: به  هیچ وجه بحث بازار مطرح نیست. تنظیم بازار خارج از عهده شرکت های خودروساز است زیرا اختلاف قیمت خودروها از کارخانه تا بازار در محصولات مختلف متفاوت است.

وی در رابطه با گمانه زنی افزایش 10 درصدی قیمت خودروها نیز گفت: وقتی متوسط تورم بخشی 18 درصد است، افزایش 10 درصدی زیان ده بودن تولید را برای خودروسازان ادامه خواهد داد. البته وقتی قیمت ها تغییر می کند خودروسازان باید افزایش عرضه خودرو را به بازار انجام دهند تا بازار با شوک قیمتی روبه رو نشود. علاوه بر این خودروسازان  باید به سمتی حرکت کنند که قیمت تمام شده خودروها در یک بازده زمانی کاهش یابد.

در هر حال باید منتظر ماند و دید فردا چه تصمیمی در مورد قیمت گذاری خودروها در ستاد تنظیم بازار انجام خواهد شد و قیمت تولیدات خودروسازان تا چه میزان دستخوش افزایش می شود.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید