بسیاری مشکلات وزارت صمت فرابخشی است

0
وزارت صنعت، معدن و تجارت
دبیر کل انجمن تولیدکنندگان لوازم‌ خانگی گفت: بسیاری مشکلات موجود در حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت، فرابخشی و خارج از کنترل این وزارتخانه است.

به گزارش نبض صنعت، عباس هاشمی ادامه‌ داد: در این مدت از عمر دولت سیزدهم هرچند عملکرد وزارت صمت کامل و عالی نبوده، اما در همین شرایط عملکردی قابل دفاع داشته است، زیرا عمده مشکلات موجود فرابخشی و در حقیقت مشکلات کلان کشور است.

وی بیان‌ داشت: اینکه با مشکلاتی همچون تشدید تحریم‌ها، افزایش هزینه‌های مبادلات خارجی، نقل و انتقالات ارزی، قطع همکاری شرکای خارجی و عدم اتصال سیستماتیک به شبکه جهانی تولید و تجارت مواجهیم، هیچ یک دست وزارت صنعت، معدن و تجارت و شخص وزیر نیست.

وی اضافه‌ کرد: همچنین مسائلی همچون بی‌ثباتی سیاست‌های ارزی، ممنوعیت یا عدم ممنوعیت صادرات برخی اقلام، افزایش هزینه‌های سرمایه‌گذاری در کشور، شاخص نامناسب کسب و کار و غیره تماما دست وزارت صمت نیست و در بسیاری موارد بانک‌ها، وزارت اقتصاد، گمرکات و غیره نیز در به‌وجود آمدن این شرایط دخیلند.

هاشمی اظهار داشت: درخصوص مسائلی همچون کاهش درآمدهای ارزی، محدودیت منابع مالی، کمرنگ شدن انگیزه‌های کسب و کار و حتی قیمت‌گذاری دستوری (که در اغلب موارد ستاد تنظیم بازار در آن تاثیرگذار است) نیز وزارت صنعت، معدن و تجارت نمی‌تواند کاری از پیش ببرد.

وی گفت: با وجود همه مشکلات یاد شده، اما در همین مدت زمان اندک گذشته از دولت سیزدهم اقدامات خوبی از سوی وزارت صمت به‌ویژه در حوزه لوازم‌خانگی شاهد بودیم.

دبیر کل انجمن تولیدکنندگان لوازم‌ خانگی خاطرنشان‌ کرد: امروز شاهد اقدامات جدی و عملی در مبارزه با قاچاق و کالاهای تقلبی هستیم و جلسات هفتگی در این زمینه با محوریت وزارت صمت به صورت مستمر و با حضور مدیران استانی و کشوری برگزار می‌شود.

وی افزود: سیاست‌های تعمیق ساخت داخل وزارت صمت در دو سال گذشته سبب شده تا دست‌کم ۲۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی در حوزه  مایکرویو، الکتروموتورها، بردهای الکترونیکی و غیره حاصل شود.

هاشمی یادآور شد: با فعالیت این انجمن در همکاری با وزارت صمت، تامین بازار لوازم‌خانگی تا حدود زیادی انجام شده و در برخی گروه‌های کالایی از واردات بی‌نیاز شده‌ایم و مطابق آخرین آمارها رشد ۳۰ درصدی صادرات لوازم‌خانگی تا پایان مرداد ماه حاصل شده است.

وی، تدوین سند راهبردی صنعت لوازم‌ خانگی را از دیگر اقدامات مثبت و مهم وزارت صمت برشمرد که با همکاری انجمن صنایع لوازم‌خانگی ایران و با بهرگیری از تجارب اساتید و کارشناسان مجرب به انجام رسیده است.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید