عرضه خودرو باید در سامانه یکپارچه انجام شود

0
براساس دستورالعمل شورای رقابت عرضه خودرو باید در سامانه یکپارچه انجام شود.

به گزارش نبض صنعت، شورای رقابت در دستور العمل جدید قیمت گذاری که امروز منتشر کرده است با تاکید بر وضعیت انحصاری بازار خودروهای سواری در کشور اعلام کرده است: براساس بالا بودن شاخص های تمرکز، تقاضای انباشته در بازار، ممنوعیت یا محدودیت واردات طی سالهای اخیر به همراه پایین بودن قدرت انتخاب مصرف کنندگان و برخی احکام قانونی همچون ماده 12 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب 24 ماه 1400 و بند 3 تبصره هفت قانون بودجه سال 1401 کل کشور و تبصره 5 قانون اصلاح ماده 10 قانون سامانه صنعت خودرو مصوب 9 آذرماه 1401 وضعیت انحصاری در بازار خودرو شدیدتر شده است. به همین منظور ما دستور العمل قیمت گذاری خودرو را براساس قانون اعلام می کنیم.

شورای رقابت در این دستورالعمل بازار تمام خودروهای سواری شامل خودروهای تولیدی، مونتاژی وارداتی را انحصاری تشخیص داده و از این پس مشمول این دستورالعمل دانسته اما نکته مهم در این دستورالعمل را باید بند 5 ماده شرایط طرف عرضه در دستورالعمل رقابت دانست چرا که براساس این ماده، عرضه کنندگان خودرو از طریق سامانه یکپارچه فروش خودرو نسبت به ثبت نام و فروش خودرو اقدام می کنند. همچنین عرضه کنندگان حق پیش فروش خودرویی که قیمت آن هنوز تعیین نشده را ندارند.

بر اساس دستورالعمل شورای رقابت، از این به بعد باید فروش خودرو در سامانه یکپارچه صورت گیرد.

بیشتر بخوانید : دستورالعمل شورای رقابت برای تنظیم بازار خودرو اعلام شد + سند

علاوه بر این تولیدکنندگان خودرو موظفند در ابتدای هر سال برنامه تولید را به تفکیک ماه به شورای رقابت و وزارت صمت اعلام نمایند.

همچنین در تبصره یک این ماده وزارت صنعت میزان تحقق برنامه تولید را به صورت مستمر پایش کرده و در صورت عدم تحقق، راهکارهای پیشنهادی رفع مشکلات و چالش های مسیر تحقق برنامه تولید را در کارگروه خودرو مطرح و نتایج به شورای رقابت اعلام می گردد.

همچنین سازمان حمایت به طور مستمر وضعیت عرضه و تعهدات تولیدکنندگان خودرا پایش و گزارش مذکور را به کار گروه خودرو ارائه می نماید.

به منظوربهبود رقابت پذیری وتنظیم عرضه خودرو، شورای رقابت با همکاری وزارت صمت، سالانه میزان و نوع واردات خودرو را تعیین می کند.

هر گونه تغییر قیمت خودرو ناشی از نصب آپشن یا قطعات که اجباری (براساس الزامات قانونی) نباشند باید به سازمان حمایت اعلام واثر قیمتی آن جهت تایید به کارگروه خودرو ارسال و سپس به شورای رقابت جهت تصویب و ابلاغ اعلام گردد.

به منظور شناسایی مصرف کنندگان واقعی و تسهیل دسترسی به بازار کلیه عرضه کنندگان خودرو موظفند طرح های فروش پیش فروش خود را در سامانه خود ارائه نمایند، به گونه ای که پیش از ثبت نام از وجود مبلغ متناظر با طرح فروش منطبق با آیین نامه اجرایی قانون حمایت از مصرف کنندگان خودرو در حساب متقاضی اطمینان حاصل گردد.

عرضه کنندگان خودرو از طریق سامانه یکپارچه فروش خودرو، نسبت به ثبت نام و فروش خودرو اقدام می کنند.

عرضه کنندگان حق پیش فروش خودروهایی که قیمت آن تعیین شده را خواهند داشت.

براساس ماده 2 قانون ساماندهی صنعت خودرو، بانک مرکزی شورای و اعتبار تامین ارز را برای واردات خودرو تسهیل می کنند.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید