۲ شهرک صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی ایجاد می‌شود

0
ایجاد دو شهرک صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی در استان کرمان و ایجاد پنج ناحیه صنعتی جدید در استان‌های آذربایجان غربی، ایلام، سمنان و کرمان و توسعه دو شهرک صنعتی مصوب موجود در استان اصفهان با تصویب هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش نبض صنعت، در آخرین نشست هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در سال ۱۴۰۱، ایجاد شهرک صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی راین در شهرستان رابن استان کرمان به وسعت ۶۹۷ هکتار، ایجاد شهرک صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی بافت در شهرستان بافت استان کرمان به وسعت ۱۹۰ هکتار، ایجاد ناحیه صنعتی فاریاب ۲ در شهرستان فاریاب استان کرمان به وسعت ۴۶ هکتار در این راستا مورد تصویب قرار گرفت.

ایجاد ناحیه صنعتی شباب ۲ در شهرستان چرداول استان ایلام به وسعت ۱۶ هکتار، ایجاد ناحیه صنعتی تخصصی آب معدنی دهلران در شهرستان دهلران استان ایلام به وسعت ۳۱ هکتار، ایجاد ناحیه صنعتی قره ضیاءالدین‌۲ در شهرستان چایباره استان آذربایجان غربی به وسعت ۴۹ هکتار و ایجاد ناحیه صنعتی امروان در شهرستان دامغان استان سمنان به وسعت ۴۹ هکتار، از دیگر مصوبات مجمع عمومی شرکت‌ شهرک‌های صنعتی استان‌ها بوده است.

همچنین توسعه شهرک صنعتی اردستان در شهرستان اردستان استان اصفهان به وسعت ۸۵ هکتار و توسعه شهرک صنعتی گلپایگان استان اصفهان به وسعت ۳۰ هکتار از جمله شهرک‌ها و نواحی صنعتی هستند که در جهت پاسخ به نیازها و تقاضاهای موجود با تصویب هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در سال‌جاری به میزان مساحت های مورد اشاره توسعه داده می‌شوند.

با ایجاد و توسعه این شهرک ها و نواحی صنعتی، یک‌هزار و ۱۹۳ هکتار به مساحت اراضی در اختیار شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور افزوده می‌شود تا شرکت‌های استانی تابعه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بتوانند نسبت به جذب سرمایه‌گذاران و به‌تبع آن ایجاد شغل پایدار در سطح کشور اقدام کنند.

همچنین با ایجاد و توسعه شهرک ها و نواحی صنعتی فوق الذکر و استقرار و بهره برداری از واحدهای صنعتی در این شهرک ها و نواحی صنعتی با برآورد سرمایه گذاری اولیه به میزان ۱۴۳ هزار میلیارد ریال، امکان ایجاد اشتغال مستقیم برای ۴۷ هزار و ۷۲۰ نفر فراهم می‌شود.

از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون ایجاد یا توسعه ۳۶ شهرک و ناحیه صنعتی در ۱۹ استان کشور به وسعت بیش از ۶ هزار و ۷۰۰ هکتار به تصویب هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌عنوان مجمع عمومی شرکت‌ شهرک‌های صنعتی استان‌ها رسیده است که برای طی فرآیند تصویب نهایی به مراجع قانونی ذی‌ربط ارسال شد.

در طول سال ۱۴۰۰ نیز ایجاد یا توسعه ۴۸ شهرک و ناحیه صنعتی در ۲۳ استان کشور به وسعت بیش از هفت‌هزار هکتار به تصویب هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌عنوان مجمع عمومی شرکت‌ شهرک‌های صنعتی استان‌ها رسیده است که برای طی فرآیند تصویب نهایی به مراجع قانونی ذی‌ربط ارسال شد.

در راستای تحقق شاخص مصوب افزایش سطح اراضی صنعتی در اختیار، با مجموعه اقدامات انجام شده در شرکت‌های استانی و ستاد سازمان، در طول سال ۱۴۰۰ با رشد بیش از ۲۸۸ درصد نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۹ این شاخص، بیش از هفت‌هزار هکتار به مجموع سطح اراضی صنعتی در اختیار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور افزوده شده که برای واگذاری این اراضی به متقاضیان سرمایه گذاری و کارآفرینی، در چارچوب ضوابط و مقررات مربوطه و برنامه های مصوب نسبت به آماده سازی و واگذاری این اراضی اقدام خواهد شد.

بیشتر بخوانید : فرصت سرمایه‌گذاری ساخت نیروگاه‌های خورشیدی در شهرک‌های صنعتی

با تهیه و ارسال گزارش ضرورت ایجاد و مکان‌یابی شهرک یا ناحیه صنعتی به لحاظ فنی و اقتصادی توسط شرکت‌ شهرک‌های صنعتی هر استان‌ و پس از بررسی و بازدید میدانی کارشناسان معاونت فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، گزارش اظهار نظر کارشناسی به هیأت مدیره ارائه و در صورت تأیید مورد تصویب قرار می‌گیرد.

مطابق ضوابط و مقررات قانونی و مفاد بند ۸ قانون راجع به تاسیس شرکت شهرک‌های صنعتی ایران، مجمع عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی ایران موظف است با توجه به سیاست‌های دولت جمهوری اسلامی ایران و با تصویب هیات دولت برای افزایش تعداد شهرک‌های صنعتی اقدام لازم را انجام دهد. همچنین مجمع عمومی شرکت های تابعه (هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران) می تواند با توجه به نیاز و ضرورت نسبت به توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی مصوب اقدام کند.

همچنین به استناد مفاد قانون حمایت از ایجاد نواحی صنعتی روستایی، مصوبه هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌عنوان مجمع عمومی شرکت‌های استانی تابعه، شرط لازم برای تصویب نواحی صنعتی جدید با وسعت زیر۵۰ هکتار است و در عین حال تصویب نهایی آن مشروط به تایید و اخذ مصوبه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان است.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۸۵۱ شهرک و ناحیه صنعتی و ۶ منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌برداری، ۸۶ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، هفت شهرک فناوری، ۴۰ مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، دو مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، ۱۰۰ هزار و ۵۶۴ قرارداد منعقده و بهره‌برداری از ۵۰ هزار و ۳۷۳ واحد صنعتی و چهار هزار و ۲۶۰ واحد کارگاهی تکمیل شده، زمینه اشتغال مستقیم یک میلیون و ۱۲ هزار و ۴۹۳ نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید