صادرات به روسیه 15 برابر افزایش می‌یابد

0

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: براساس برنامه‌ریزی انجام شده، تلاش می کنیم تا ۴ سال آینده صادرات ما به روسیه به ۷.۵ میلیارد دلار یعنی ۱۵ برابر افزایش پیدا کند.

به گزارش نبض صنعت، علیرضا پیمان پاک افزود: مراودات تجاری روسیه با دنیا حدود ۶۰۰ میلیارد دلار است، اما سهم ایران از واردات ۳۰۰ میلیارد دلاری روسیه، از حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار بیشتر نیست.

 وی افزود: برنامه حداقلی را تعریف کرده ایم که بر اساس آن تا ۴ سال آینده صادرات ما به روسیه به ۷.۵ میلیارد دلار برسد یعنی ۱۵ برابر افزایش پیدا کند.

معاون وزیر صمت  با بیان اینکه اقتصاد روسیه و ایران می‌تواند مکمل هم باشد، افزود: ایران ظرفیت خوبی در بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی برای صادرات و تامین کالا‌ها و محصولات مورد نیاز روسیه دارد و می‌تواند بخش عمده‌ای از واردات ۸ میلیارد دلاری روسیه در بخش کشاورزی را تامین کند.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به لزوم فراهم شدن و توسعه زیرساخت‌های لازم برای صادرات افزود: برنامه ما افزایش دو برابری صادرات غیر نفتی کشور و رساندن آن به عدد ۷۰ میلیارد دلار است و ظرفیت‌های خوبی برای رسیدن به این هدف داریم.
معاون وزیر صمت ضمن مهم شمردن طرح کریدور شمال – جنوب در توسعه روابط اقتصادی ایران و روسیه گفت: ما در حوزه‌های صنعت و کشاورزی و نفت و پتروشیمی و گردشگری ظرفیت‌های خوبی برای توسعه روابط و تقویت همکاری‌ها با روسیه داریم.

همچنین مهدی امیری، کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: امروز امکان طراحی توافق راهبردی جدید متناسب با وقایع و شرایط و تحولات روز با روسیه وجود دارد.
وی گفت: روابط با روسیه را باید در سطح سیاست و مناسبات بین الملل مورد توجه و ارزیابی قرار داد.

این کارشناس با اشاره به جنگ سرد و پایان نظام دو قطبی در جهان، افزود: کشور‌های روسیه و چین و ایران همسویی و همراهی گفتمانی در نظام بین الملل دارند و سفر رئیسی به روسیه هم در حقیقت موضع بازیگران منتقد نظام لیبرال و تک قطبی را تقویت می‌کند و نتایج راهبردی مهمی برای ایران و روسیه خواهد داشت.

امیری افزود: با ظهور قدرت‌های نوظهور مثل چین، نقش آمریکا در نظام بین الملل به چالش کشیده شده است.

این کارشناس روابط بین‌الملل با اشاره به سابقه ۳۰ ساله همکاری‌های امنیتی و راهبردی ایران و روسیه در منطقه گفت: ما باید در توسعه و تقویت روابط با روسیه متوازن عمل کنیم و لازم است که همکاری‌های ایران و روسیه توسعه یابد و تقویت شود.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید