واردات خودرو تسریع می‌شود

0
وزیر اقتصاد درباره واردات خودرو به کشور گفت: اجرای کند آیین‌نامه واردات خودرو در شش‌ماه اول امسال چند دلیل داشت؛ یک بخش این بود که اولویت‌های تخصیص و سرمایه‌گذاری پیش‌تر از آن مطرح شده بود و بعد از آن، تخصیص ارز به واردات خودرو انجام می‌گرفت.

به گزارش نبض صنعت، سیداحسان خاندوزی وزیر اقتصاد، درباره دلایل عدم اجرای مناسب قانون واردات خودرو گفت: اجرای کند آیین‌نامه واردات خودرو در شش‌ماه اول امسال چند دلیل داشت؛ یک بخش این بود که اولویت‌های تخصیص و سرمایه‌گذاری پیش‌تر از آن مطرح شده بود و بعد از آن، تخصیص ارز به واردات خودرو انجام می‌گرفت.

وی افزود: البته ابلاغ این آیین‌نامه نیز زمان‌بر شده بود و پیش‌بینی می‌کنیم این مسئله در شش‌ماه دوم سال سریع‌تر و بیشتر انجام بگیرد.

وزیر اقتصاد همچنین در خصوص پیشنهاد خروج سیمان و فولاد از بورس کالا گفت: وزارتخانه‌های اقتصاد و صمت با ادامه وضعیت فعلی در خصوص عرضه سیمان و فولاد در بورس کالا موافق هستند و اگر نیاز به اصلاحاتی هست، در داخل همین چارچوب انجام شود.

خاندوزی هم‌چنین در تشریح ابعاد سفر اخیر خود به مصر نیز بیان کرد: روزهای گذشته نشست بانک توسعه زیرساخت آسیایی در کشور مصر برگزار شد؛ ایران علیرغم موسس بودن در این بانک و سهامدار بودن، به‌دلیل کارشکنی برخی کشورهای ثالث نتوانسته بود از منافع خود استفاده کند، مذاکرات خوبی با رییس این بانک داشتیم تا عقب‌افتادگی‌های کشور برای تامین مالی پروژه‌ها جبران شود.

وی ادامه داد: معاون این بانک در ماه‌های آینده به ایران خواهد آمد و تامین مالی حداقل 3 پروژه را با این بانک به توافق خواهیم رسید. در حاشیه این نشست که بیش از 100 کشور در آن عضویت داشتند، دیدگاه‌های اقتصادی کشور را بیان کردیم و با مقامات اندونزی، عراق و هند دیدار و گفت‌وگو داشتیم.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: همچنین بعد از سال‌ها وزرای اقتصاد ایران و مصر دیدار داشتند و استقلال گرمی از سوی طرف مصری انجام شد. پیشنهادات ما برای احیای روابط اقتصادی دو کشور مورد موافقت قرار گرفت و کمیته مشترکی در این زمینه تشکیل شد.

خاندوزی گفت: ما یک بانک مشترک بین ایران و مصر داشتیم و به جهت برخی کوتاهی‌ها نتوانستیم از ظرفیت این بانک استفاده کنیم و بنا شد هیات مدیره طرف ایرانی معرفی شوند و از ظرفیت سهامداری‌مان در این بانک استفاده کنیم. هم‌چنین 37 میلیون یورو انباشته سود ایران در این بانک مانده بود که به‌عنوان افزایش سرمایه ایران در این بانک تایید شد.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید