جزئیات توافق برای تامین سوخت صنعت سیمان

0
سیمان
سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به توافق صورت گرفته با شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، گفت: تا پایان آبان ماه ۱۷۰ میلیون لیتر مازوت در مخازن واحدهای تولیدی سیمان ذخیره خواهد شد تا در زمستان در صورت قطعی گاز، تولید سیمان افت نکند.

به گزارش نبض صنعت، امید قالیباف افزود: طبق توافقی که امروز (یکشنبه 2 آبان ماه) با شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی صورت گرفت، مقرر شد تا پایان آبان ماه، ۱۷۰ میلیون لیتر مازوت در مخازن واحدهای تولیدی سیمان ذخیره شود تا در زمستان در صورت قطعی گاز تولید سیمان مختل نشده و کاهش پیدا نکند.

سخنگوی وزارت صمت اطمینان داد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، تولید سیمان در نیمه دوم امسال رشد مثبت مناسبی خواهد داشت.

به دنبال آنکه در شهریور ماه، دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان ضمن یادآوری تحمیل هزینه ۳۰۰ میلیاردی مازاد در حمل‌و نقل برای کارخانه‌های سیمان در پی قطعی گاز صنایع، بر عدم تمایل کارخانه‌های سیمان برای استفاده از مازوت تاکید کرد، خواستار اندیشیدن تدبیری برای سال جاری پیش از فصل پاییز شدتا از مشکلات مجدد در زمستان امسال جلوگیری شود.

وی در روزهای ابتدایی مهر ماه، با توجه به آغاز نیمه دوم سال در رابطه با ایجاد محدودیت‌های احتمالی در مصرف گاز واحدهای سیمانی و فولادی، ابراز امیدواری کرد: گاز کارخانه‌های واقع در مراکز استان‌ها قطع نشود و تامین مازوت سایر کارخانه‌ها تسهیل شود. البته مهمتر اینکه در زمستان امسال، برق این کارخانه همچون سال گذشته قطع نشود.

بیشتر بخوانید: صادرات سیمان و کلینکر از قانون حفاظت خاک معاف شد

عبدالرضا شیخان ضمن اشاره به جلسات با مسئولان وزارت نفت، اعلام کرد که به احتمال بسیار زیاد، امسال نیز محدودیت‌های مصرف گاز خواهیم داشت. طی این جلسات مقرر شده که بتوانیم سوخت دوم (مازوت) را از حالا تامین و مخازن خود را تا حدودی شارژ کنیم تا زمانی که گاز قطع یا فشار آن کم شد، تولید متوقف نشده و ادامه پیدا کند. البته در تامین و تهیه مازوت، سختگیری‌هایی نیز توسط وزارت نفت صورت گرفته تا کارخانه‌ها امکان خرید داشته باشند و بتوانند سوخت جایگزین خود را برای روزهای محدودیت، تامین کنند.

به گفته وی، تعدادی از کارخانه‌ها در مراکز استان‌ها هستند و مشکل محیط‌زیستی دارند، لذا اجازه استفاده از مازوت ندارند، بنابراین امید است گاز این شرکت‌ها و کارخانه‌ها قطع نشود تا تولیدشان متوقف شود. ضمن اینکه بیشترین درخواست سیمان از شرکت‌ها و کارخانه‌های مراکز استان‌هاست.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید