مازاد تولید سیمان در کشور

0
سیمان
سیمان
مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت گفت: کمبود سیمان نداریم و درصورتی که تا ۲ ماه و نیم هم تولید سیمان نداشته باشیم، مشکلی برای تامین این کالا در کشور وجود ندارد.

به گزارش نبض صنعت، سیف الله امیری درباره وضعیت تولید سیمان در کشور اظهار داشت: اینکه گفته می‌شود ۵۰ کارخانه سیمانی به دلیل نداشتن مازوت یا گاز از تولید دست کشیده اند به هیج عنوان صحت ندارد، دروغ است، چون همه آنها در حال فعالیت هستند.

وی افزود: از ۲۷ میلیون مترمکعب گاز که برای کارخانجات سیمانی است حدود ۱۱.۶ میلیون مترمکعب در حال حاضر به آنها گاز داده می‌شود به همین دلیل آن‌هایی که گاز ندارند با مازوت به فعالیت خود ادامه می‌دهند و به اندازه کافی مازوت نیز در مخازن این کارخانجات وجود دارد.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت بیان داشت: مشکلی به لحاظ تأمین سیمان در کشور وجود ندارد به طوری که هر هفته یک میلیون و ۲۵۰ تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن سیمان در بورس کالا عرضه می‌شود و تقاضای سیمان در کشور هم یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن است.

امیری اظهار داشت: با این حال برخی از تولیدات سیمانی عرضه شده در بورس کالا هر هفته به فروش نمی‌رسد که این میزان مازاد در هفته‌های بعدی به فروش می‌رسد بنابراین مشکل تولید سیمان در کشور وجود ندارد.

وی افزود: مواد اولیه سیمان کلینکر است که هم اکنون ۱۴ میلیون تن کلینکر در انبار کارخانه‌ها دپو شده که از این میزان ۳ تا ۴ میلیون تن آن به دلیل قدیمی بودن استفاده نمی‌شودو حدود ۱۱ میلیون تن در کارخانجات سیمان استفاده می‌شود و چون کلینکر آماده است هیچ نیازی به استفاده از مازوت ندارد.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت بیان داشت: حتی اگر کارخانه‌ای تا دو ماه و نیم هم سیمان تولید نکند مشکلی نداریم، زیرا دپوی کلینکر در کارخانجات سیمان کشور وجود دارد.

امیری در ادامه اظهار داشت: در گذشته تعاملات وزارت صمت با انجمن‌ها بسیار مطلوب بود، ولی مطالب مطرح شده درباره کمبود سیمان در کشور صرفاً برای بازار سازی بوده است.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید