تولید ۸۷۶ هزار خودرو در ۹ ماه ۱۴۰۱

0
کارخانه خودروسازی
آمار‌های منتشر شده حاکی از تولید ۸۷۶ هزار دستگاه خودرو از ابتدای امسال تا پایان آذر ماه و رشد ۱۸ درصدی آن در هم‌سنجی با پارسال است.

به گزارش نبض صنعت، در 9 ماهه سال گذشته، 876 هزار دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شده بود. بیشترین تولید انجام شده در این مدت، مربوط به دسته خودرو‌های سواری با ۷۶۰ هزار دستگاه بود که ۸۶.۷ درصد از مجموع تولیدات را تشکیل می‌دهد. این میزان تولید در مقایسه با ۹ ماهه سال ۱۴۰۰ رشد ۱۳ درصدی داشته است.

در دسته وانت، خودروسازان داخلی با ثبت رشد ۵۱ درصدی، ۸۹ هزار دستگاه تولید داشتند.

ون، رکورددار رشد تولید

همچنین بالاترین رشد تولید خودروسازان در بخش ون با ۳۶۰ درصد ثبت شد. در این بخش امسال ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه تولید به ثبت رسید، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته فقط ۵۵۰ دستگاه بود.

تا پایان آذر ماه یک‌هزار و ۷۶۰ دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس در کشور تولید شد که حاکی از رشد ۴۹ درصدی است.

همچنین افزایش تولید خودرو‌های سنگین (کامیونت، کامیون و کشنده) به میزان حدود ۱۶۶ درصد در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۰ با تولید ۲۳هزار دستگاه به ثبت رسید.

شکسته شدن رکورد تولید ماهانه خودرو

برپایه این گزارش، در آذر ماه امسال حدود ۱۲۸ هزار دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شد که بیشترین میزان تولید ماهانه خودرو در پنج سال گذشته است. این آمار در مقایسه با ماه پیش نیز افزایش پنج درصدی نشان می‌دهد.

در این ماه شاهد تولید بیشترین خودرو در پنج سال اخیر در گروه سایپا به تعداد حدود ۴۸ هزار و ۲۰۰ دستگاه بودیم که در مقایسه با ماه پیش افزایش سه‌درصدی داشته است.

همچنین تولید بیشترین خودرو در چهار سال اخیر در ماه جاری در گروه ایران‌خودرو به تعداد حدود ۶۲هزار دستگاه به ثبت رسید که حاکی از افزایش هشت درصدی نسبت به ماه پیش است.

رشد ۴۰۷ درصدی تولید خودروی کامل

در ۹ ماهه امسال، افزایش تولید خودروی کامل در دو خودروساز بزرگ کشور به میزان حدود ۴۰۷ درصد در مقایسه با مدت مشابه پارسال به ثبت رسید.

کل تولید خودروی کامل تا پایان آذرماه ۱۴۰۰ حدود ۱۳۴هزار دستگاه بوده و امسال این رقم به بیش از ۶۷۸ هزار دستگاه است.

در این مدت، شاهد کاهش تولید خودروی ناقص در ایران‌خودرو و سایپا به میزان حدود ۹۱ درصد در مقایسه با مدت مشابه پارسال هستیم. کل تولید خودروی ناقص پارسال حدود ۵۴۳ هزار دستگاه بوده و امسال حدود ۵۰هزار دستگاه است.

کاهش خودروی موجود در کف پارکینگ دو خودروساز بزرگ کشور از دیگر آمار‌های قابل توجه است، به‌طوری که کل خودرو‌های موجود در پارکینگ در سال گذشته حدود ۱۷۳هزار دستگاه بود و در سال جاری تقریبا به صفر رسیده است.

بر اساس این گزارش، کاهش تعهدات معوق در دو خودروساز بزرگ کشور به میزان حدود ۶۳ درصد در مقایسه با مدت مشابه پارسال (تعهدات معوق پارسال حدود ۲۱هزار دستگاه بوده و سال جاری به کمتر از هشت هزار دستگاه رسیده است) و کاهش تعهدات کل در دو خودروساز بزرگ کشور به میزان حدود ۱۲ درصد در مقایسه با مدت مشابه پارسال (تعهدات کل پارسال حدود ۴۹۰هزار دستگاه بوده و سال جاری به کمتر از ۴۳۰هزار دستگاه رسیده است)، قابل ذکر است.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید