بحث حذف ارز ترجیحی، تقاضای روغن را افزایش داد

0

دبیر انجمن صنفی روغن نباتی در پاسخ به این سوال آیا نظارتی بر فروش روغن وجود دارد یا خیر، گفت: روغن با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور و با قیمت مصوب هم عرضه می‌شود. اگر کارخانه‌ها گرانفروشی می‌کنند، باید اسناد آن را  منتشر کنند تا با افرادی که تخلف می‌کنند برخورد شود.

به گزارش نبض صنعت، امیرهوشنگ بیرشگ در پاسخ به این سئوال که که برخی اصناف از گرانی روغن گله‌مند هستند و اینکه آیا کمبودی در تامین روغن وجود دارد یا خیر، گفت: اینکه بگوییم در بازار کمبود روغن داریم، درست نیست. بهترین افرادی که متوجه این کمبود می‌شوند، مردم هستند که روغن در فروشگاه به اندازه کافی وجود دارد و از این بابت مشکلی وجود ندارد.

وی ادامه داد: وظیفه ذاتی انجمن‌ها این است که برای تصمیم‌گیری با توجه به شواهد موجود به مسئولان اطلاع‌رسانی کنند تا آنها بهترین تصمیم را بگیرند. ما نیز به عنوان این صنف وظیفه خود می‌دانیم که هشدارهای لازم را به وزارت جهاد کشاورزی و به طور کل دولت منتقل کنیم.

دبیر انجمن صنفی روغن نباتی اضافه کرد: اخیرا مباحثی درباره حذف ارز و تغییر نرخ ارز ترجیحی مطرح شد که این موضوع کمی تقاضا را بالا برد. به همین دلیل باید در این بخش مدیریت داشته باشیم. اگر صنف‌های مختلف که با روغن به عنوان مواد اولیه سروکار دارند و همچنین مردم از رفتار هیجانی پرهیز کنند، آثار آن در بازار مشاهده خواهد شد.

به گفته وی، در حال حاضر بازار روغن آرامش دارد؛ شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز هر زمانی که بازار دچار تنش شود، وارد بازار شده و برای تنظیم کمک می‌کند. پیش‌بینی می‌کنیم که اگر ارز ترجیحی به واردات روغن تخصیص داده نشود و شرکت بازرگانی دولتی هم برای تخصیص سهمیه روغن خام به کارخانجات ورود نکند، ممکن است تنشی در بازار ایجاد شود.

دبیر انجمن صنفی روغن نباتی تصریح کرد: خبرهای خوشی درباره تامین ارز روغن شنیده‌ایم و تا ۱۰ روز آینده ارز روغن‌های ۹۰ درصدی و رسوبی تخصیص داده خواهد شد. شرکت بازرگانی دولتی هم قرار است مقداری روغن به کارخانه‌ها تخصیص دهد. به همین جهت در بخش خانوار و صنف و صنعت هیچ مشکلی نخواهیم داشت و تا پایان سال بازار آرام و خوبی خواهیم داشت.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید