گرانی بی سر و صدای لوازم خانگی و تولیدکنندگانی که همچنان ناراضی اند

0
لوازم خانگی
لوازم خانگی

امروز بازار لوازم خانگی با وجود بازدیدهای مسئولان همچنان با بی ثباتی روبه روست. قیمتها به صورت سلیقه ای افزایش پیدا کرده و از طرف دیگر، تولیدکننده نیز از عدم حمایت ها صحبت کرده و مدام گله دارد که مواد اولیه با قیمتهای بالا در اختیار ما قرار می گیرد.

به گزارش نبض صنعت، کمتر از دو ماه به پایان سال مانده است و همانند سال‌های گذشته باید در این مقطع خرید و فروش کالاهای مصرفی مردم از جمله لوازم خانگی رونق زیادی داشته باشد اما متأسفانه کاهش سبد درآمدی مردم باعث شده تا کمتر کسی به سراغ خرید لوازم خانگی برود.

آن دسته از زوج های جوان که مجبور به خرید هستند نیز با دوندگی بسیار سعی در خرید مایحتاج خود آن هم در قالب طرح‌های مختلف دارند تا شاید بتوانند بخشی از نیاز خود را خریداری کنند.اما آن دسته از افرادی که توانایی خرید لوازم خانگی نو ندارند بیشتر ترجیح می دهند همان لوازم قدیمی را تعمیر و از آنها استفاده کنند.

در مجموع هم کسبه و هم تولید کننده دل خوشی از بازار لوازم خانگی ندارد و همه منتظرند تا شاید رکود از بازار رفته و رونق معاملات ایجاد شود اما متاسفانه هنوز خبری از رونق معاملات نیست. نکته قابل تامل اینجاست درشرایطی که هم فروشنده و هم تولیدکننده می دانند بازار در رکود مطلق معاملاتی قرار دارد مجدداً بعد از چند ماه قیمت لوازم خانگی با افزایش روبرو شده است.

البته تولیدکنندگان لوازم خانگی قرار بود از اول بهمن ماه قیمت تولیدکننده را بر روی محصولات خود درج کنند تا از این طریق قیمت گذاری در این کالا منطقی شده و مانع سردرگمی مصرف کنندگان و گران فروشی ها شود اما مقاومت تولیدکنندگان در اجرای این مصوبه باعث شده که هنوز این موضوع اجرایی نشود و حتی پیشنهاد درج قیمت بر روی لوازم خانگی با تغییراتی نیز روبرو گردد به نحوی که تولیدکنندگان پیشنهاداتی را برای تغییر در اجرای طرح به سازمان حمایت اعلام کرده اند که براساس آن قیمت ها در مراکز توزیعی در معرض دید مصرف کننده قرار می گیرد. البته هنوز این موضوع به تصویب نهایی سازمان حمایت نرسیده ولی با توجه به رایزنی ها و مکاتبات به نظر می رسد درج قیمت بر روی کالاهای لوازم خانگی با تغییراتی همراه شود.

ناگفته نماند تولیدکنندگان در قالب نامه های مختلفی که با سازمان حمایت ارسال کرده بودند درخواست افزایش قیمتها را نیز با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه مطرح کرده بودند اما با توجه به اظهارات مسئولان سازمان حمایت هنوز این موضوع به تصویب نرسیده است. نکته اینجاست با توجه به عدم اعلام رسمی سازمان حمایت در افزایش قیمت لوازم خانگی تولیدکنندگان گرانی بی سروصدای محصولات خود را اجرایی کردند.

مشاهدات تسنیم از بازار نشان می دهد قیمت اکثر محصولات لوازم خانگی تا بیش از 10 درصد افزایش داشته است. کسبه می گویند تولیدکنندگان در پاسخ به چرایی افزایش قیمت‌ها به ما اعلام کرده اند مجوز را از سازمان حمایت دریافت کرده ایم چراکه نمی توانیم با افزایش قیمت مواد اولیه فعالیت خود را ادامه دهیم. اما از آن طرف سازمان حمایت به صورت رسمی مطلبی مبنی بر افزایش قیمت لوازم خانگی را اعلام نکرده است.

مشاهدات بازار نشان می دهد آن دسته از کالاهایی که فروش چندانی ندارند افزایش قیمت ندارند اما آن تعداد از کالایی که با فروش خوبی روبرو بودند و به نوعی نیاز مردم به حساب می آیند با افزایش قیمت روبرو شده است.

علاوه براین قیمت کالاهای ایرانی به خارجی نزدیک شده است و مصرف کننده عمدتا تجریه می دهد کالای خارجی که متاسفانه قاچاق است را خریداری کند. مردم تصور می کنند با وجود قاچاق، این کالاها نسبت به محصول داخلی کیفیت بالاتری دارند درحالی که اینگونه نیست و تولیدکننده باید با تعیین قیمت مناسب رغبت مصرف کننده را به نسبت به خرید محصول ایرانی به وجود بیاورد.

البته یکی از توجیهات قابل توجه تولیدکنندگان لوازم خانگی در افزایش قیمت ها افزایش مواد اولیه است اما سوال اینجاست چرا زمانی که دلار ارزان می‌شود خبری از کاهش قیمتها نیست اما وقتی دلار روند صعودی پیدا می کند قیمت محصولات جهش قابل توجهی دارد. هرچند می دانیم امروز تولیدکننده داخلی برای ادامه فعالیت خود نیازمند مواد اولیه با قیمت مناسب است اما عدم حمایت دولت از واحدهای تولیدی باعث شده تا فشار افزایش قیمتها به مردم وارد شود این درحالیست که هر تولید کننده ای در کشور برای ادامه فعالیت خود نیازمند حمایت است.

در مجموع امروز بازار لوازم خانگی با وجود بازدیدهای مختلف معاون اول همچنان با بی ثباتی روبه روست. قیمتها به صورت سلیقه ای افزایش پیدا کرده و از آن طرف تولیدکننده نیز از عدم حمایت ها صحبت کرده و مدام گله دارد که مواد اولیه با قیمتهای بالا در اختیار ما قرار می گیرد. امروز مصرف‌کننده متضرر اصلی بازار لوازم خانگی است چرا که به ناچار باید کالاهای مورد نیاز خود را با قیمتی بسیار بالا خریداری کند.

از آن طرف، دولت نیز پاسخی در چرایی افزایش قیمت ها مطرح نمی کند و مدام از افزایش اقدامات تعزیراتی برای مدیریت قیمت ها صحبت می شود این درحالیست که مشکل اصلی جای دیگریست و باید اقایان برای ساماندهی صنعت لوازم خانگی سیاست مناسبی را به کار گیرند.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید