لزوم ممانعت از دلال بازی زمین در شهرک های صنعتی

0
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: علاوه بر اینکه قیمت زمین در شهرک‌های صنعتی باید مناسب باشد و فرصت زمانی برای بهره‌برداری از این زمین‌ها تعیین شود.

به گزارش نبض صنعت، لطف اله سیاه کلی درباره مشکلات شهرک‌های صنعتی، گفت: شهرک‌های صنعتی خودگردان هستند و در این شهرک‌ها نمی‌توان بودجه‌های دولتی را اعمال کرد بنابراین باید مدیریت این شهرک‌ها به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که از درآمد حاصل از خدماتی که به شرکت‌ها ارائه می‌شود، خود را اداره کنند.

وی با طرح این پرسش که شهرک‌های  صنعتی چند خدمت به شرکت‌ها فعال در این شهرک‌ها ارائه می‌دهند؟ بیان کرد: چند خدمت عادی مانند جمع‌آوری زباله، آسفالت خیابان و… به این شرکت‌ها ارائه می‌شود این در حالی است که باید مشخص شود شرکت تولیدی که خارج از شهرک‌های صنعتی فعالیت می‌کنند با شرکت‌هایی که در این شهرک‌ها فعال هستند چه تفاوتی دارند؟ شرکتی که خارج از شهرک فعال است باید تمام امورش مانند مسائل زیست محیطی، استاندارد و مشکلات قضایی و … را خود پیگیری کند اما زمانیکه این شرکت‌ها در شهرک‌های صنعتی فعالیت می‌کنند باید بتوانند این خدمات را از طریق مدیریت دریافت کنند؛ در واقع این خدمات باید با تعرفه‌های مشخص از سوی مدیریت شهرک‌های صنعتی به شرکت‌ها ارائه شود.

وی اضافه کرد: اکثر شهرک‌های صنعتی ما اکنون مخروبه شدند و من این وضعیت را ناشی از مدیریت شهرک‌ها می‌دانم در واقع خدماتی که مدیریت شهرک‌ها ارائه میدهند، محدود و معدود است در حالیکه می‌توانند صدها خدمت ارائه دهند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد:  باید یک بار خدمات موردنیاز شرکت‌های فعال در شهرک‌های صنعتی به درستی احصا و ارائه شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره قیمت زمین شهرک‌های صنعتی، گفت: از یک سو قیمت زمین در این حوزه باید مناسب باشد و از سوی دیگر باید فرصت زمانی برای بهره‌برداری از این زمین‌ها تعیین شود به طور مثال هر فردی که برای احداث شهرک صنعتی، زمین دریافت می‌کند حداکثر دو سال زمان داشته باشد و در صورتی که اقدامی در این زمان انجام نداد، زمین از وی باز پس گرفته شود، در واقع زمین شهرک‌های صنعتی محلی برای دلالی نباشد بلکه تولیدکننده از این فرصت استفاده کند.

سیاهکلی تصریح کرد: برخی زمین دریافت می‌کنند اما زمین را بلااستفاده گذاشته و پس از مدتی به قیمت بالا به فروش می‌رسانند، دلال بازی و بورس‌بازی باید در این حوزه حذف شود و برای تحقق این مهم باید قید زمان در نظر گرفته شود.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید