اجرای دستور رئیس جمهور برای خصوصی سازی خودروسازان چه مانعی دارد؟

0
بازدید رئیسی از ایران خودرو
بازدید رئیسی از ایران خودرو
رئیس جمهور در حالی روز گذشته دستور تعیین تکلیف واگذاری سهام خودروسازان را صادر کرد که به گفته رئیس سازمان خصوصی سازی، سهام باقیمانده دولت در ایران خودرو و سایپا فعلا امکان واگذاری ندارد.

به گزارش نبض صنعت، حسین قربانزاده در پاسخ به پرسشی درباره دستور رئیس جمهور به خودروسازان مبنی بر واگذاری سهام دولت در ۲ خودروساز بزرگ کشور به بخش خصوصی افزود: سهام حدود ۵ درصدی دولت در ایران خودرو و سهام حدود ۱۸ درصدی دولت در سایپا، کامل وثیقه است.

وی اضافه کرد: ابتدا باید این وثیقه‌ها آزاد شود تا امکان واگذاری آن فراهم شود.

قربانزاده گفت:در سال‌های گذشته متأسفانه در جریان واگذاری سهام خودروسازان، عملاً بخشی از زیرمجموعه، سهام بالاسری را خریده است. بنابراین بخش عمده‌ای از سهام سایپا و سهام ایران خودرو عملاً توسط خود شرکت خریداری شده و پولی که باید صرف بهره وری و کارآیی می‌شده است تسهیلات گرفته شد و سهام شرکت خریداری شده است و در عمل، مجمع و هیئت مدیره با هم یکی شده اند.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی با اشاره به اینکه یکی شدن مجمع و هیئت مدیره، فاجعه است، افزود: کسانی که باید انتخاب شوند؛ خودشان، خودشان را انتخاب می‌کنند.

وی افزود: به لحاظ اقتصادی، تسهیلاتی که گرفته شد و هزینه‌ای که باید به چرخه بهره وری و کارآیی کمک می‌کرد صرف خرید سهام شد.

قربانزاده در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان گسترش مایل به واگذاری سهام است؟ گفت: ایدرو هم مانند بقیه شرکت‌های مادر تخصصی و سازمان‌های توسعه ای، عملاً عشق و دوست داشتن ویژه‌ای به شرکت‌های خود دارد و به راحتی از شرکت‌های زیر مجموعه خود دل نمی‌کند.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی در پاسخ به این پرسش که آیا سهام دولت در ۲ شرکت خودروساز در مهلت تعیین شده ۶ ماه از سوی رئیس جمهور، واگذار و خصوصی می‌شود؟ گفت: این دو شرکت باید وثیقه خود را تغییر دهند یا آزاد کنند تا مقدمات خصوصی سازی فراهم شود.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید