سفره افطاری چقدر تمام می‌شود؟

0
سال ۱۴۰۰ در حالی به پایان رسید که مرکز آمار نرخ تورم این سال را ۴۰.۲ اعلام کرد. با شروع ماه رمضان در پانزدهمین روز سال جدید، حالا شاهد تخلیه این تورم در هزینه سفره افطار خانوار ایرانی هستیم.

به گزارش نبض صنعت، هزینه سفره افطار حالا یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خانوار در ماه رمضان به حساب می‌آید.

گرچه وزارت جهاد کشاورزی بارها از کنترل و تنظیم بازار در رمضان امسال خبر داد، اما مقایسه قیمت اقلام پرمصرف در این ماه از تخلیه تورم در سفره افطار رمضان ۱۴۰۱ حکایت دارد.

نایب رئیس اتحادیه چلوکبابی‌ها و اصناف وابسته در کرمانشاه نرخ هر کیلو حلیم برای ماه مبارک رمضان امسال را ۳۸ هزار تومان اعلام کرد. نرخ هر کیلو آش نیز ۴۴ هزار تومان اعلام شد.

قیمت هر کیلو زولبیا و بامیه نیز برای رمضان امسال ۷۰ هزار تومان تعیین شد. کره پاستوریزه ۱۰۰ گرمی نیز حدود ۱۳ هزار تومان قیمت دارد.

با توجه به قیمت انواع نان می‌توان حداقل هزینه نان برای سفره افطار یک خانواده چهارنفره را ۱۰ هزار تومان محاسبه کرد.

هر بسته پنیر ۳۵۰ گرمی نیز به‌طور متوسط با نرخ بیش از ۲۰ هزار تومان عرضه می‌شود. هر کیلوگرم خرمای مضافتی بم نیز با نرخ ۹۵ هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

سبزی خوردن پاک‌نشده یک کیلوگرمی نیز در خرده‌فروشی‌ها ۲۰ هزار تومان توزیع می‌شود.

برآورد هزینه سفره افطار رمضان

به این ترتیب اگر وعده مصرفی یک خانواده چهار نفره را در شرایط حداقلی یک کیلوگرم آش، ۲۵۰ گرم زولبیا و بامیه، ۱۰۰ گرم کره، نان، ۳۵۰ گرم پنیر، ۱۰۰ گرم خرما و نیم کیلوگرم سبزی محاسبه کنیم، هزینه سفره افطار خانوار ایرانی در هر وعده حداقل ۱۲۴ هزار تومان برآورد می‌شود.

این بدان معناست که هزینه سفره افطار ایرانی‌ها در مجموع ماه رمضان ۱۴۰۱ بیش از ۳.۷ میلیون تومان آب می‌خورد. البته با توجه به سلیقه و مصرف خانوار، ممکن است این مبلغ متغیر باشد.

به‌ویژه مصرف اقلامی نظیر چای، شکر و … هم در این ماه افزایش پیدا می‌کند، اما در این گزارش بیشتر اقلام خاص ماه رمضان مد نظر قرار دارند.

در نتیجه، محاسبه حداقل شرایط مصرف هم نشان از تخلیه تورم در بازار اقلام خوراکی ماه رمضان حکایت دارد.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید