ایران خودرو: قرعه کشی را به شرط آزادسازی قیمتها حذف می کنیم

0
قرعه کشی خودروسازان
قرعه کشی خودروسازان
سخنگوی ایران‌ خودرو، آزادسازی قیمت خودرو و افزایش تولید و عرضه را به عنوان شرط اصلی برای عملی شدن وعده وزیر صمت جهت حذف قرعه کشی از شهریور امسال عنوان کرد.

به گزارش نبض صنعت، در حالی که وزیر صنعت پیشتر وعده حذف قرعه کشی خودروسازان را طی سال 1401 داده بود، بابک رحمانی سخنگوی ایران خودرو اظهار داشت: به دو شرط افزایش عرضه 750 هزار دستگاه در سال و حذف قیمت دستوری یا همان اختلاف قیمت بین بازار و کارخانه، قرعه کشی ایران خودرو حذف می‌شود.

وزیر صنعت پیشتر وعده افزایش تولید خودرو در سال 1400 را نیز داده بود که عملی نشد. طبق وعده فاطمی امین قرار بود سال 1400 یک‌ میلیون و ۱۰۰‌ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شود اما آمار تولید خودرو گویای عدم تحقق این وعده است.

در سال گذشته در مجموع سه خودروساز بزرگ کشور حدود ۸۴۲‌ هزار و ۲۰۰ دستگاه خودروی سواری تولید کردند، این در حالی است که سال ۹۹ حدود ۸۶۸‌ هزار و ۱۰۰ دستگاه از محصولات سواری در خطوط تولید، نهایی شده بود.

سخنگوی ایران خودرو در مورد برنامه ریزی برای افزایش تولیدات در سال جاری گفت: نیاز بازار خودرو سالانه 1 میلیون 200 تا 1 میلیون 500 هزار دستگاه است که ایران خودرویی‌ها برای تولید 750 هزار دستگاه شامل 25 هزار خودرو سنگین و 725 هزار دستگاه سواری برنامه ریزی کردند، ولی افزایش عرضه، یک دلیل حذف قرعه کشی است که مسلما به تدریج در نیمه دوم سال اتفاق می‌افتد.

رحمانی در خصوص افزایش 40 میلیون تومانی قیمت خودرو سمند دوگانه سوز گفت: بیش از یک سال است که سمند دوگانه سوز نه تولید و نه فروخته می‌شود و فقط مصرف تاکسی دارد. لذا افزایش قیمت آن تابع قوانین خاصی نیست.

وی اضافه کرد: ما در دو ماهه پایان سال نسبت به 10 ماهه قبل، 17 درصد افزایش عرضه داشتیم و بیش از 120 هزار دستگاه عرضه شدکه 68 هزار دستگاه خودرو تحویل مردم دادیم بنابراین افزایش قیمت خودرو ناشی از عدم عرضه نیست و عواملی مانند انتظارات تورمی سال 1401، افزایش قیمت ارز و لغو مصوبه واردات موجب افزایش قیمت خودرو شده است.

سخنگوی ایران خودرو درباره واردات 13 دستگاه خودرو سواری بنز E 200 که 6 ماه گذشته توسط شرکت زیرمجموعه ایران‌ خودرو واردشده بود، گفت: این شرکت نمایندگی انحصاری واردکننده بنز آلمان که کل سهام آن مربوط به ایران خودرو است و ثبت سفارشات آن، قبل از تصویب ممنوعیت واردات بوده است.

وی افزود: قبل از تحریم ها، نمایندگی زیرنظر خود شرکت مرسدس بنز انجام شد و 756 دستگاه از این دستگاه در ایران تولید شد و این اجازه را مستقیم از شرکت مرسدس بنز گرفتیم که توسط شرکت تجارت ستاره ایران، بنز تولید شود منتها بعد از تحریم نتوانستیم این همکاری را ادامه دهیم.

رحمانی، نمایندگی رسمی بنز آلمان را شرکت تجارت ستاره ایران معرفی کرد و گفت: انتقال دانش فنی از سوی شرکت بنز فقط به شرکت تجارت ستاره ایران انجام شده و امروز درخواست دارند که با معاونت علمی و فناری ریاست جمهوری، شرکتی دانش بنیان ثبت کنند.

سخنگوی  ایران خودرو با اشاره به موافقت ایران خودرو نسبت به واردات خودرو گفت: واردات خودرو، کمک کننده خودروسازان است، زیرا که تجربه نشان داده هر وقت خودرو وارد شد ما بیشترین تولید را انجام دادیم.

 انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید