قاچاق ۵ میلیون شغل را از بین برد

0
خالقی
آرمان خالقی
قائم مقام خانه صنعت و معدن گفت: قاچاق ۱۲ میلیارد دلاری که ۹ میلیارد آن مربوط به ورود کالا به کشور است، ۵ میلیون شغل را از بین برده است.

به گزارش نبض صنعت، آرمان خالقی اظهار داشت: در آمار‌های اعلامی سال ۱۴۰۰ حدود ۱۲.۵ میلیارد دلار قاچاق برای کشور برآورد شده است که از این بین حدود ۹ میلیارد دلار به قاچاق ورودی کشور مربوط است. یعنی اگر این میزان برای ایجاد اشتغال در مشاغل کوچک به کار گرفته شود بیش از ۵ میلیون شغل می‌توان در کشور ایجاد کرد.

با توجه به واردات ۳۸ میلیارد دلاری کشور در سال ۹۹، میزان قاچاق بیش از ۳۰ درصد کل واردات کشور ارزش داشته است. دولت راهکارش را برای مقابله با قاچاق همان ابتدا اعلام کرد. رئیس جمهور در ماه‌های ابتدایی دولت گفت: باید بازنگاهی در مبارزه با قاچاق داشته باشیم، سامانه‌ها اقدام خوبی بود که باید تکمیل شود.

سامانه‌هایی که رئیس جمهور به آن اشاره کرد در کنار هم سامانه جامع تجارت را تشکیل می‌دهند.

هادی، معاون سازمان توسعه تجارت الکترونیک نیز گفت: منظومه‌ای از سامانه‌ها در کنار هم سامانه جامع تجارت را تشکیل می‌دهند، این سامانه هم محلی برای دسترسی کاربران به تمام سامانه‌های زیر مجموعه است و هم بستر تبادل اطلاعات بین دستگاه‌ها خواهد بود.

سامانه جامع تجارت نقطه اتصال تمام دستگاه‌های حوزه تجارت است که قرار است سرعت و شفافیت را افزایش دهد و این افزایش شفافیت باعث کنترل قاچاق در کشور می‌شود.

خسرو پور کارشناس اقتصاد دیجیتال نیز در این مورد گفت: ایجاد سامانه‌ها و ایجاد شفافیت نتیجه به کارگیری فضای آی تی است. با این فرایند از به کار گیری امضا‌های طلایی و تخلفات این چنینی جلوگیری می‌کند.

سامانه جامع تجارت در دولت قبل و در اذر ۹۹ یک بار افتتاح شد و قرار بود در کمتر از دو ماه تکمیل شود، اما این وعده محقق نشد و به دولت جدید رسید ۹ آبان سال قبل وزیر صمت وعده تکمیل این سامانه تا پایان ۱۴۰۰ را داد.

فاطمی امین وزیر صمت نیز گفت: یکی از برنامه‌های وزارت صمت برای مقابله با قاچاق تکمیل سامانه جامع تجارت است که در حال تکمیل است؛ با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده تا پایان سال ۱۴۰۰ این سامانه تکمیل خواهد شد.

ادعای وزیر صمت هم محقق نشد و مسئولان سامانه تکمیل آن را به سال بعد موکول کردند. در این بازه زمانی لیستی از میزان تکمیل سامانه منتشر شد که در آن گمرک کمترین و سامانه‌های وزارت صمت بیشترین فیزیکی را در اتصال به سامانه حامع تحارت داشتند.

دهقانی نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق نیز گفت: مخبر، معاون اول رئییس جمهور به این موضوع ورود کرد و به دستگاه‌ها مهلت داده شده تا پایان فروردین فرایند اتصال به سامانه را تکمیل کنند.

امروز سررسید تاریخ اعلامی مسئولان ستاد مبارزه با قاجاق بود و هنوز خبری از تکمیل سامانه حامع تجارت نیست. برای چندمین بار سراغ وزیر اقتصاد رفتیم و علت عدم اتصال دستگاه‌ها را جویا شدیم.

خاندوزی وزیر اقتصاد گفته بود: برای دستگاه‌هایی که موفق به تکمیل سامانه در مدت اعلام شده نشدند فرصت ویژه‌ای داده شده تا سامانه را تکمیل کنند. با توجه به شرایط فعلی سامانه جامع تحارت در همین ماه‌های ابتدایی تکمیل خواهد شد.

البته رئیس ستاد مبارزه با قاچاق باور دارد که تکمیل آن بیشتر از تاریخی اعلامی وزیر اقتصاد طول خواهد کشید.

مویدی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق گفت: با برنامه ریزی‌های انجام شده و طبق آخرین صحبت‌هایی که با معاون اول رئیس جمهور داشتیم دستگاه‌ها تا پایان مرداد برای تکمیل سامانه و اتصال به آن اقدام کنند. این پنجمین بار است که وعده تکمیل سامانه جامع تجارت داده می‌شود، اما هنوز تکمیل نشده است.

برای پنجمین بار وعده تکمیل سامانه جامع تجارت داده می‌شود، اما هنوز این وعده محقق نشده، قاچاق سالانه ۱۲ میلیارد دلاری کشور ۵ میلیون شغل را از بین می‌برد.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید