واردات اولین محموله خودروهای خارجی در آذرماه

0
خودرو خارجی
عضو كمیسیون صنایع مجلس، زمان ورود اولین محموله واردات خودرو را آذرماه سال جاری عنوان کرد.

به گزارش نبض صنعت، حجت‌الله فیروزی با اشاره به تدوین ساز و كارهای واردات خودرو گفت: آیین‌نامه اجرایی واردات خودرو توسط وزارت صمت نهایی شده و طی آخرین جلسه مشترك كمیسیون و وزارت صمت، نقطه‌ نظرات مجلس در آیین‌نامه گنجانده شد.

وی از امكان واردات توسط همه اشخاص حقیقی و حقوقی خبر داد و افزود: خودروهای تمام برقی و هیبریدی ابتدا در مناطق آزاد وارد شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. خودروهای دیگر مربوط به حمل‌ونقل عمومی است كه باید جایگزین خودروهای فرسوده و تاكسی‌ها شود و قسمی دیگر خودروهایی با میانگین قیمتی متوسط و پایین است.

فیروزی در رابطه‌با ورود خودروی اقتصادی به كشور گفت: این خودروها با حجم موتور كم و رعایت مسائل زیست‌محیطی بوده و قیمت آنها باید طوری باشد كه جمعیتِ متوسط از نظر درآمدی قادر به خریداری آن باشند.

وی با تأكید بر اینکه خدمات پس از فروش باید قادر به پشتیبانی این خودروها باشد، یادآوری كرد: قبل از مصوبه سران قوا عمدتاً خودروهای لوكس وارد كشور می‌شد ولی امروز بر اساس تصمیم‌گیری‌ها، بخش عمده خودروهای وارداتی توسط قشر متوسط جامعه خریداری می‌شود؛ ضمن این كه بر واردات خودروهای برقی تأكید شده است.

بیشتر بخوانید: ساز و کار تعرفه واردات خودرو تعیین می‌شود

عضو كمیسیون صنایع مجلس در رابطه‌ با تقویت خودروسازی‌های داخلی نیز گفت: امروز سرعت علم و تكنولوژی در جهان زیاد است و در سنوات اخیر به جهت برخی تحریم‌ها، امكان نوسازی تجهیزات را نداشتیم و لذا ورود خودروهای جدید به كشور با تكنولوژی روز امكان استفاده خودروسازان داخلی از علم جدید را فراهم می‌آورد.

وی افزود: امیدواریم پلت فرم‌های جدیدی در این زمینه ایجاد شود و بر خلاف دیدگاه عده‌ای كه احتمال می‌دهند واردات سبب تضعیف تولید داخلی می‌شود، ما معتقدیم این رویه رقابتی سالم ایجاد كرده و پاسخی به افرادی باشد كه مایل به خرید خودروی خارجی هستند.

فیروزی در خصوص زمان واردات هم گفت: حداكثر ظرف یك ماه آینده شاید بتوان آیین‌نامه واردات را عملیاتی و اجرایی کرد. اهتمام مجلس و دولت بر این است كه از ظرفیت پول‌های خارج از كشور و سرمایه‌داران ایرانی كه دارای كسب‌وكار و درآمد هستند، برای واردات خودرو بهره ببریم تا امكان خروج ارز از كشور به حداقل برسد.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید