تشدید رکود در بازار خودرو

0
بازار خودرو
بازار خودرو
هرچند با نوسان قیمت دلار طی روزهای اخیر، بازار خودرو با افزایش قیمت برخی خودروها روبه رو شده است ولی معاملات همچنان با رکود همراه است.

به گزارش نبض صنعت، بازار خرید و فروش خودرو در طول یک ماه اخیر همانند ماه های گذشته شاهد رونق معاملات نبود اما این هفته نوسانات قیمت دلار عاملی شده تا رکود بازار خودرو تشدید شده و به نوعی رکود خرید و فروش بیشتر شود. متاسفانه رشد قیمت ها در برخی از خودروها به بیش از 20 میلیون تومان می رسد که همین امر بی رغبتی مردم را برای خرید افزایش داده است.

در نخستین روز از هفته جاری 206 تیپ دو با رشد 11 میلیون تومانی به قیمت 322 میلیون تومان رسیده است، هایما نیز از 960 میلیون تومان به یک میلیارد و 90 میلیون تومان رسیده است.

علاوه براین دنا پلاس توربو شارژ اتوماتیک نیز رکورد 560 میلیون تومانی را به خود اختصاص داده است، این درحالیست که این خودرو در دو هفته گذشته قیمت 515 میلیون تومانی را ثبت کرده بود.

بیشتر بخوانید: مجلس مخالف انحصار واردات خودرو است

به اعتقاد فعالان بازار، بازار خودرو بلاتکلیف تر از ماه های گذشته با توقف معاملات روبرو شده است و اخبار آغاز واردات خودرو نیز نتوانسته است رونقی را در بازار به وجود بیاورد چرا که به اعتقاد فروشندگان خودرو اگر قرار بر واردات باشد خودروها راهی بورس شده و در آنجا قیمت های بالایی ثبت می کنند همین امر عاملی می شود تا قشر متوسط جامعه نتوانند نسبت به خرید این خودروها اقدام کنند و به نوعی همچنان این خودروها لوکس محسوب می شوند.

علاوه براین با وجود طرح های فروش مختلفی که توسط خودروسازان انجام می شود به دلیل تاخیر در زمان تحویل بازار شاهد افزایش عرضه محصول نیست و روی هم رفته مردم در خرید خودرو بلاتکلیف هستند.

نام خودرو قیمت امروز 14 آبان ماه
ساینا 214 میلیون تومان
سمند ای اف سون 355 میلیون تومان
دنا معمولی 415 میلیون تومان
پراید 111 210 میلیون تومان
کوئیک معمولی 213 میلیون تومان
کوئیک آر 223 میلیون تومان
شاهین 360 میلیون تومان
تارا دنده ای 442 میلیون تومان
تیبا 2 213 میلیون تومان
راناپلاس 330 میلیون تومان

اسد کرمی،، نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در این مورد معتقد است: در بازار خودرو‌های داخلی، برخی از خودرو‌ها در چند روز اخیر گران شده و به‌ ندرت خرید و فروش اتفاق می‌افتد.

وی گفت: بازار خودرو همچنان در رکود به سر می‌برد. در بازار خودرو‌های داخلی، برخی از خودرو‌ها در چند روز اخیر گران شده و به‌ندرت خرید و فروش اتفاق می‌افتد.

وی توضیح داد: اما سطح معاملات در بازار خودرو‌های خارجی بسیار پایین است و قیمت خودرو نیز در چند روز اخیر با افزایش همراه شد. اکثر خریداران خودرو‌های خارجی، برای سرمایه‌گذاری به سمت این خودرو‌ها می‌روند و برای مصرف آنها را خریداری نمی‌کنند.

کرمی یادآور شد: اگر بازار به روند کنونی خود ادامه دهد، خودرو‌های داخلی با جهش قیمت همراه می‌شوند. اما به نظر می‌رسد بازار خودرو‌های خارجی در هفته‌های آینده هم با نوسانی همراه نشود. البته به نظر می‌رسد در هفته‌های آینده هم رکود همچنان در بازار خودرو وجود داشته باشد.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید