اجاره های دلاری برای خوش نشین های تهرانی

0
نیمه دوم امسال نرخ اجاره بها نه تنها متوقف نشد بلکه متناسب با افزایش نرخ دلار و افزایش بهای ملک افزایش یافت.

به گزارش نبض صنعت، بازار مسکن تابع شرایط اقتصاد کلان کشور و هم‌جهت با نوسانات قیمتی در بازار ارز حرکت می‌کند. به همین دلیل در حالی که معمولا در 6 ماه دوم سال قیمت‌ها در بازار اجاره اگر کاهشی هم نباشد حداقل بدون افزایش قیمت پیش می‌رود اما در 6 ماه دوم امسال هم شاهد ادامه رشد قیمت‌ها بودیم.

افزایش بیش از 40 درصدی نرخ دلار تنها در دو ماه از 5 ماه نیمه دوم سال، باعث رشد قیمت مسکن شد به طوری که طبق گفته عضو اتحادیه مشاوران املاک تهران قیمت مسکن  هم‌جهت با نرخ دلار روزانه افزایش پیدا می‌کند و یکی از عوامل مهم در نرخ اجاره، بهای ملک است. از این رو با افزایش ارزش ملک، اجاره آن ملک هم بالا می رود. از سوی دیگر با رشد نرخ تورم، موجران و مالکان برای افزایش درآمد به نرخ اجاره متوسل می‌شوند تا بتوانند هزینه‌های ناشی از افزایش نرخ تورم را پوشش دهند.

در این میان همچنان اهرم‌های موثر در افزایش نرخ اجاره، همچون کمبود عرضه در برابر میزان و حجم تقاضا باقی مانده و آمار صدور پروانه ساخت نشان می‌دهد تولید مسکن فاصله بسیار زیادی با میزان تقاضا دارد و این فاصله در کلانشهرها بیشتر هم است.

اما این موضوع و قاعده در مناطقی که عرضه بیشتر از تقاضا است مانند منطقه یک تهران صدق نمی‌کند و آمارها نشان می‌دهد بیشتر خانه‌های خالی در تهران مربوط به منطقه یک تهران است اما این عامل نتوانسته رشد قیمت اجاره را مهار کند و همچنان رشد قیمت اجاره در منطقه یک تهران به سایر مناطق پایتخت سرایت می‌کند و عامل افزایش قیمت شده‌است.

در جدول زیر نرخ اجاره خانه‌های منطقه یک تهران آمده‌است:

متراژ محدوده قیمت (تومان)
210 متر- فول امکانات-4 اتاق فرشته 1 میلیارد رهن+ 80 میلیون اجاره
350متر-فول امکانات-4اتاق فرمانیه 1میلیارد رهن+110میلیون اجاره
90 متر-فول امکانات- 2 اتاق ولنجک 4 میلیارد رهن +31 میلیون اجاره
140متر-فول امکانات-3 اتاق الهیه 1میلیارد رهن+45 میلیون اجاره
200متر-فول امکانات-3اتاق نیاوران 1میلیارد رهن+55میلیون اجاره
220متر-فول امکانات-4اتاق کامرانیه 4.5میلیارد رهن+50 میلیون‌اجاره
190متر-فول امکانات-3اتاق قیطریه 1میلیارد رهن+ 32 میلیون اجاره
620متر-مستقل-2طبقه- اقدسیه 1.5میلیاردرهن+200میلیون‌اجاره

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید