ثبت ۸ هزار و ۴۴۷ فقره گران فروشی در ایام نوروز

0
تنظیم بازار
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی با بیان این که عمده تخلفات در ایام نوروز گران فروشی یا درج نشدن قیمت در کالا‌هایی مثل میوه، آجیل، شیرینی و زولبیا و بامیه بوده است گفت:‌ ما در این ایام حدود ۸ هزار و ۴۴۷ فقره گران فروشی داشتیم.

به گزارش نبض صنعت، اسفنانی با بیان اینکه همه ساله در ماه مبارک رمضان و روزهای پایانی سال، برنامه‌های ویژه داریم، افزود: امسال به علت همزمانی تعطیلات نوروز با ماه مبارک رمضان، این طرح از هشتم اسفندماه شروع شد و تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه دارد.

وی گفت: امسال 180 واحد سیار به گشت‌های مشترک اضافه شده است. روزانه 500 گشت مشترک داریم که 100 مورد آن در استان تهران و مابقی در سایر استان‌ها است.

وی افزود: در همه ایام تعطیل همکاران ما در سراسر کشور در کنار همکاران وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی و سایر ارگان‌های مرتبط، اتحادیه‌ها و اتاق اصناف به عنوان بازرسین و ضابطین سازمان تعزیرات حکومتی اقدام به تهیه گزارش تخلف می‌کنند و آن جایی که ضرورت ایجاب می‌کند گشت سیار مشترک با حضور در محل، رسیدگی و حکم صادر می‌کند.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: از تاریخ 8 اسفند 1401 تا پایان وقت دیروز، در مجموع حدود 10 هزار و 877 اکیپ گشت در سراسر کشور داشتیم که حدود 58 هزار و 427 مورد را بازرسی کردند، از این تعداد حدود 16 هزار و 125 واحد دارای تخلف بودند و مابقی خوشبختانه دارای تخلف نبودند که نشان دهنده تخلف کمتر از یک سوم کسبه است.

اسفنانی گفت: تعداد پرونده‌هایی که در این ایام تشکیل شده است در کالا و خدمات 10 هزار و 546 فقره پرونده وارده داشتیم و 9 هزار و 76 فقره مختومه و در بحث بهداشت و درمان و دارو و مسایل مرتبط با آن 655 فقره پرونده وارده داشتیم و 534 فقره مختومه و در بحث قاچاق 37 فقره وارده داشتیم و 31 فقره مختومه داشتیم که جمع کل پرونده‌ها حدود 11 هزار و 238 فقره پرونده تشکیل شده است که بخشی محکومیت داشته است و بخشی هم برائت داشتند.

وی افزود: از حیث فراوانی تخلفات، ما در این ایام حدود 8 هزار و 447 فقره گران فروشی داشتیم، حدود 9 هزار و 624 فقره عدم درج قیمت روی کالا، 74 فقره یا 74 مورد احتکار داشتیم و سایر تخلفات، حدود 11 هزار و 473 فقره بوده است که تخلفات دیگر را منتهی می‌شود.

اسفنانی گفت: برخی از واحد‌های صنفی، چه تولیدی و چه توزیعی یا خدماتی هم تخلفاتی داشتند که در بخش کالا و خدمات حدود 464 فقره نصب پارچه داشتیم و در واقع اعلام تخلف کردیم که این واحد به عنوان واحد متخلف جریمه شده است و یا مرتکب تخلف شده است و پرونده برای رسیدگی تشکیل شده است. حدود 7 مورد از این‌ها مباحث بهداشتی بودند یا تخلفات بهداشتی بودند و حدود 149 فقره پلمپ واحد صنفی یا واحد تولیدی بوده است و 183 فقره تعطیل موقت محل کسب داشتیم که در مجموع حدود 800 مورد ما تخلفات داشتیم که منتهی به نصب پلاکارد یا تعطیلی موقت و پلمپ و امثال این‌ها بوده است.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: معمولا چون بازار هدف ما در این ایام کالا‌هایی است که مورد نظر مردم در شب عید یا ماه مبارک رمضان هست، عمده تخلفات که گران فروشی بوده است یا عدم درج قیمت، معمولا در کالا‌هایی مثل میوه، آجیل و امثال این‌ها در بخش شیرینی و زولبیا و بامیه و این ها، عمدتا خوراکی‌ها بوده است.

اسفنانی گفت: مردم می‌توانند هر تخلفی که در حوزه صلاحیت ماست از جمله گران فروشی، کم فروشی، تقلب، احتکار، عدم عرضه کالا و امتناع از عرضه کالا و همین طور بحث فروش اجباری را برای رسیدگی، به سامانه 135 به صورت مکتوب و تلفنی گزارش کنند و همکاران آمادگی دارند، موضوع را رسیدگی و به مردم خدمات رسانی کنند.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید