عرضه قطره چکانی لوازم خانگی به بازار

0
لوازم خانگی
لوازم خانگی

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: برخی تولیدکنندگان به ویژه در صنعت لوازم خانگی با تزریق قطره چکانی کالا در فروشگاه های زنجیره ای خودشان، عملا عناصر توزیع کننده صنفی را از صحنه رقابت خارج می کنند.

به گزارش نبض صنعت، سعید ممبینی با بیان اینکه در گذشته معاملات تامین کننده و توزیع کننده به صورت اعتباری بود اما با دشوار شدن شرایط اقتصادی، این معاملات پولی و مالی شد، اظهار داشت: این شرایط موجب شد تعداد زیادی از توزیع کنندگان از صحنه کار خارج رانده شوند و حالا حتی برخی از تولیدکنندگان به ویژه در حوزه لوازم خانگی با تزریق قطره چکانی کالا در فروشگاه های زنجیره ای خودشان عناصر توزیع کننده صنفی را عملا از صحنه رقابت خارج می کنند.

وی ادامه داد: شرایط اقتصادی طی دو دهه اخیر در دنیا تغییر کرده و عموما تحت تاثیر فناوری، محیط کسب و کار متحول شده است و شاهد ظهور کسب و کارهای نوین نیز هستیم. این تحولات از دو منظر قابل توجه بوده است. در تمامی دنیا، دولت‌ها از جمله دولت چین به دنبال حفظ سهم خود از تجارت جهانی بوده‌اند و کسب و کارها نیز به دنبال حضور بیشتر در بازار با توجه به شرایط رقابتی جدید بوده‌اند.

وی افزود: در کشور ما علی رغم فشارهای جانبی از جمله تحریم ها، انگیزه فعالیت وجود داشت. در همه برنامه ها نیز استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و حمایت از اصناف دیده شد، اما در عمل چنین اتفاقی رقم نخورد. ضمن اینکه کسب و کارها هم با توجه به شرایط سختی که داشته‌اند، نتوانستند توسعه داشته باشند.

به گفته رئیس اتاق اصناف ایران، در سه سال اخیر علاوه بر تشدید تحریمها، گرانی، تورم، رکود، کاهش ارزش پول ملی و همچنین تصمیمات لحظه‌ای و غیرکارشناسانه موجب شد که کسب و کارها به ویژه کسب و کارهای خرد که عموما اصناف در این دسته قرار می گیرند، آسیب زیادی ببینند.

وی افزود: افت سرمایه گذاری بنگاه ها و کاهش اشتغال، محدویت واردات، فساد در زمینه تامین و بیماری کرونا عملا شرایط را به گونه ای تغییر داد که با شروع کار هیات رئیسه دور هفتم اتاق اصناف ایران، بحران هایی مثل صف های طولانی و کمبود عرضه کالا ایجاد شد که گاهی این مشکلات به پای عناصر خرده فروش نوشته شد.

ممبینی تصریح کرد: با جلسات متعدد و روشن‌گری‌هایی که داشتیم، حالا نهادها متوجه شده‌اند تامین نقش اصلی در این مشکلات را داشته است.

وی گفت: این مشکلات نحوه همکاری تامین کننده و توزیع کننده را تغییر داده است.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید