عرضه آهن اسفنجی کاهش یافت/شمش فولاد از آهن اسفنجی ارزانتر است

0
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: تمام زنجیره‌های تولید فولاد باید در بورس عرضه شود تا از ایجاد انحصار جلوگیری شود، در صورت وجود انحصار در یک حلقه زنجیره تولید فولاد، تولید محصولات مرحله بعدی زنجیره با مشکل روبه رو می‌شود.

به گزارش نبض صنعت، علی جدی درباره وضعیت بازار فولاد گفت: در زنجیره تولید فولاد، تولیدکنندگان عمده و انبوه کشور مجموعه‌های دولتی و خصولتی هستند و اگر در زنجیره تولید فولاد یکی از حلقه‌های زنجیره در انحصار یک تولیدکننده باشد، این تولیدکننده به راحتی می‌تواند تمام زنجیره را دچار مشکل کند. به طور مثال در حال حاضر عرضه آهن اسفنجی کاهش یافته است. در واقع تولیدکننده انبوه، آهن اسفنجی موردنیاز خود را تامین می‌کند و عرضه ای به بازار ندارد در نتیجه کل زنجیره دچار مشکل شده است.

وی افزود: باید تمامی زنجیره‌های تولید فولاد در بورس عرضه شود تا از ایجاد انحصار جلوگیری شود. با تحقق این امر مهم تمام حلقه‌های زنجیره در دسترس همگان قرار می گیرد. اما در صورت وجود انحصار در یک حلقه زنجیره تولید فولاد، تولید محصولات مرحله بعدی زنجیره با مشکل روبه رو می‌شود.

جدی ادامه داد: قیمت شمش فولاد در برخی واحدهای تولیدی که دارای آهن اسنفجی هستند از خود آهن اسفنجی کمتر است با این شرایط تولید شمش فولاد در واحدهایی که آهن اسنفجی ندارند، به صرفه نیست و توجیهی ندارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: در طرح توسعه، تولید و نظارت زنجیره فولاد که در کمیسیون صنایع و معادن مجلس تدوین شده، فولاد باید در بورس عرضه شود. با این روش بازار کالاهای پایه‌ای به دقت رصد می‌شود و از رانت برخی تولیدکنندگان عمده که بخش زیادی از آنها دولتی هستند، جلوگیری می‌شود.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید