یک نماینده مجلس مطرح کرد: سوء‌ مدیریت و رانت در اتاق بازرگانی

0
یک نماینده مجلس، وضعیت فعلی اقتصادی کشور را نتیجه سوء مدیریت و رانت بازی در اتاق بازرگانی دانست و بر ضرورت ورود قوه قضائیه به این موضوع تاکید کرد.
به گزارش نبض صنعت، سلمان اسحاقی با اشاره به بررسی لایحه بودجه 1401 در مجلس با بیان اینکه مردم انتظار دارند تاثیر این سند مالی را در اقتصاد و معیشت خود ببینند، گفت: بودجه سند مالی یک ساله کشور است و تاثیر آن بر اقتصاد برای توسعه، آبادانی و معیشت مردم از اهمیت بالایی برخودار است و رهبر معظم انقلاب به طور مداوم و به صورت مستقیم و غیرمستقیم به اصلاح ساختار اقتصادی کشور و مبارزه با فساد که در اقتصاد کشورمان ریشه کرده است اشاره کرده اند و در واقع معظم له به پستوها و اتاق های فکری اشاره می کنند که از چهره، ذهن و دید مردم دور است و برای مردم شفاف نبوده و در ویترین قرار نگرفته است.
وی افزود: رهبر معظم انقلاب به صورت مکرر می‌فرمایند که باید بتوان در داخل کشور تحریم‌ها را بی اثر کرد و به عنوان مثال یکی از مجموعه هایی که می توان در این رابطه گام بردارد اتاق بازرگانی ایران است که متاسفانه رئیس آن که یکی از مسببان وضعیت موجود بوده رئیس یکی از مهمترین شریان‌های اقتصادی کشور در دست او قرار دارد اما یکی از دلایل شرایط بحرانی در تحریم ها که با اقتصاد شکننده مواجه شدیم احتمال می‌رود سوء مدیریت‌ها در این اتاق باشد در حالی که مردم شاید کمتر اسم این مجموعه را شنیده باشند.
وی افزود: نظارت مردمی بر روی این اتاق وجود ندارد و دولت، رئیس آن را انتخاب نمی کند اما با رایزنی ها  و بسترسازی ها رئیس اتاق بازرگانی را به گونه ای انتخاب می‌کنند که همراه دولت باشد. رئیس اتاق بازرگانی در ابتدای سال‌های فعالیت دولت روحانی انتخاب شد و برای اینکه مردم در مورد این اتاق اطلاعاتی ندارند و عملکرد آن برایشان ملموس و شناخته شده نیست نیاز است به سوالاتی پاسخ داده شود. به طور قطع مدیریت این اتاق می تواند به عنوان یکی از مسببان اصلی وضعیت بحرانی اقتصادی فعلی باشد و به صورت جدی می طلبد قوه قضائیه به این موضوع ورود کند.
اسحاقی یادآور شد: چگونه است که اسم تعدادی از بازرگانان کشور که در راستای دور زدن تحریم ها یا به عبارتی کمک به مردم از منافع خود می گذرند در لیست تحریم ها ذکر می شود اما نام رئیس اتاق بازرگانی در لیست تحریم ها ذکر نشده و از تحریم در امان مانده و در حاشیه امن قرار می گیرد؛ در 2 دولت گذشته کدام عملکرد باعث شده که سنگینی اقتصاد و معیشت از دوش مردم برداشته شود؟ زمانی که دولت های دوازدهم و سیزدهم اتاق بازرگانی را تحویل گرفتند وضعیت اقتصادی کشور چگونه بود و در حال حاضر وضعیت اقتصادی مردم به ویژه در حوزه معیشت چگونه است؟ این افراد در یک دهه گذشت، اقتصاد کشور را نابود یا اصلاح و ترمیم کردند؟ مردم می توانند برای پاسخ این سوال به وضعیت تورم موجود و اقتصاد کشور توجه کنند.
وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی در واردات به ویژه صادرات اقلام اساسی نقش به سزایی دارد، گفت: اتاق به عبارتی می تواند با مدیریت واردات 20 قلم کالای اساسی مردم باعث تثبیت در قیمت ها و جلوگیری از گرانی و هرگونه کمبود این 20 قلم کالا در بازار شود؛ جوانان زیادی را در سوریه برای تامین امنیت کشورمان از دست دادیم در این رابطه اتاق بازرگانی پس از تثبیت امنیت در این کشور چه اقداماتی برای سرمایه گذاری انجام داده است؟ به عنوان مثال آقای بشار اسد به صورت مکرر در اظهارات خود مطرح کردند که بارها به دولت جمهوری اسلامی ایران توصیه کردم، پیشنهاد دادم و پیغام فرستادم که در ساخت و ساز و توسعه سوریه سرمایه گذاری کنند اما متاسفانه به گونه ای به این موضوع بی توجهی شد که در حال حاضر ما یازدهمین کشور در توسعه و سرمایه گذاری در این کشور هستیم و بهتر است مردم بدانند که ضعف در این موضوع به اتاق بازرگانی بازمی‌گردد زیرا تجار باید بسترساز سرمایه گذاری در حوزه داخلی و بین المللی باشند.
اسحاقی یادآور شد: شافعی رئیس اتاق بازرگانی باید پاسخ دهد که چرا نسبت به این موضوع بی توجهی کرده و چه هدفی داشته و با عملکردش کدام یک از تحریم ها را دور زدند؟ اتاق بازرگانی در زمان تحریم ها باید دارای شاکله، ساختار و رویه مناسبی برای مذاکره با بازرگانان باشد تا در زمان تحریم انگیزه لازم را داشته باشند و در ایران سرمایه گذاری کرده و مبادلات تجاری انجام دهند در این رابطه به صورت جدی نیاز است پاسخ دهند که در 8 سال گذشته چه اتفاقی افتاد که تجار نه تنها انگیزه ای برای حضور در کشور نداشتند بلکه تاجران داخلی هم انگیزه ای برای خروج از کشور نداشتند.
وی ادامه داد: سوال بعدی اینجاست که رئیس اتاق بازرگانی با عملکردشان کدام یک از صادرکنندگان، واردکنندگان و بازرگانان را حمایت کردند تا به نفع مردم، امور بازرگانی را انجام دهند؛ در حالی که نزدیک به چند میلیون بازرگان در کشور داریم اما سوءمدیریت در اتاق بازرگانی باعث شد که تنها منافع عده خاصی از بازرگانان دیده شود و بر اساس توصیه دولت سیزدهم از ارزهای دولتی استفاده کنند و نتیجه این موضوع افزایش قیمت بالای اقلام اساسی مردم بود و به صورت جدی می طلبد در مورد این موضوع پاسخگو باشند.
وی افزود: اتاق بازرگانی به ویژه در دولت اصلاحات، برای اقتصاد کشور چه برنامه ریزی هایی داشته که با شرایط فعلی اقتصادی مواجه هستیم؛ باید دید زمانی که بخشی از مدیریت اصلی اقتصاد کشور را برعهده گرفتید وضعیت کالاهای اساسی از نظر کمی، کیفی و ریالی چگونه بوده و در حال حاضر چگونه است؟ به عنوان مثال قیمت برنج پاکستانی و هندی در زمانی که ایشان دولت را تحویل گرفتند چه میزان بوده و در حال حاضر چقدر است.
اسحاقی یادآور شد: 18 ماه از عمر مجلس و کمتر از 6 ماه از عمر دولت سیزدهم گذشته است، سوال اینجاست آیا وضعیت اقتصادی فعلی کشور نتیجه عملکرد دولت سیزدهم است یا 8 سال سوءمدیریت، فساد و رانت بازی اشخاصی است که به عنوان اتاق فکر اقتصادی دولت سیزدهم بودند و اگر مردم به پاسخ این سوال برسند در جریان قرار می گیرند که چه کسی توانسته با سوءمدیریت وضعیت اقتصاد کشور را به شرایط فعلی برساند. جای تعجب است به جای اینکه این افراد پاسخگوی سوءمدیریت های خودشان و وضعیت فعلی کشور باشند با فضا سازی ها از پاسخگویی فرار می کنند و این موضوع مردم را بیشتر آزار می دهد.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: از آنجایی که وظیفه ذاتی‌ اتاق بازرگانی ایجاد انگیزه در سرمایه‌گذاران خارجی در داخل و همچنین داخلی در خارج است می توانست در تحریم ها نقش بسزایی ایفا و کمک کند که اثرات کمتری بر روی اقتصاد کشور داشته باشد اما متاسفانه سوءمدیریت ها، فساد و باند بازی ها در اتاق، طی 8 سال گذشته باعث شد تحریم ها بر روی 20 قلم کالاهای اساسی و کالاهایی که به صورت مستقیم با معیشت مردم مرتبط هستند تاثیر گذاشته و قیمت برخی از کالاها به چندین برابر افزایش یابد که مسببان این وضعیت باید در دادگاه عدل الهی پاسخگو باشند.
وی افزود: اتاق بازرگانی جایگاه بازرگانان خاصی است که در تیم و باند شافعی بودند و تمامی بازرگانان کشور ناراحت هستند که چرا ارزهای دولتی تنها در اختیار یک سری افراد خاص قرار گرفته و تنها از بازرگانان خاصی در دولت روحانی برای واردات و صادرات حمایت شده است؛ در حالی که تصور می شود وزیر امور اقتصاد و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه و سایر وزرای مرتبط به صورت مستقیم با اقتصاد و معیشت مردم در ارتباط هستند اما اتاق بازرگانی می توانست نقش موثر و ارزشمندی را در برداشتن بار سنگین تحریم بر دوش مردم ایفا کند. سوءمدیریت های موجود در اتاق بازرگانی باعث شد تحریم ها بر اقتصاد و معیشت مردم تاثیرگذار باشد و و دشمن به هدف خود برسد و چراغ سبز به دشمن نشان دهیم که تحریم های شما تاثیرگذار بوده است؛ در این رابطه می طلبد اعضای اتاق شخصی را به عنوان رئیس اتاق بازرگانی انتخاب کند که همراه دولت فساد ستیز و مردمی باشد نه همراه تحریم ها و اهداف غرب.
انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید