انجمن جهانی فولاد گزارش داد
تولید فولاد ایران در مرداد ۲۴.۱ درصد کاهش یافت

0
انجمن جهانی فولاد اعلام کرد: تولید فولاد ایران در مرداد ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴.۱ درصد کاهش یافت.

به گزارش نبض صنعت، انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، تولید فولاد ایران در ماه آگوست ۲۰۲۳، هشتمین ماه سال جاری میلادی برابر با مرداد ماه ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۲۴.۱ درصدی به ۱.۶ میلیون تن رسیده است.

تولید فولاد ایران در ماه جولای (ماه پیش از آن) نیز ۱.۵ درصد کاهش یافته و به ۲ میلیون تن رسیده بود.

با این حال، تولید فولاد ایران در ۸ ماه نخست امسال به ۱۹.۷ میلیون تن رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱.۱ درصدی داشته است.

ترکیه که در ماه آوریل به جایگاه دهم و در ماه می جایگاه هشتم را از آن خود کرده بود در این ماه به جایگاه قبلی خود یعنی هفتم بازگشته است.

تولید فولاد ایران به جایگاه دهم در جهان بازگشت

بر اساس گزارش انجمن جهانی، ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، در میان بزرگ‌‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در جایگاه دهم قرار گرفت که از آن زمان تا دسامبر ۲۰۲۲ این جایگاه را حفظ کرده بود، اما در نخستین ماه سال ۲۰۲۳ یک پله صعود کرد و به جایگاه نهم رسید.

در گزارش ماه مارس، سومین ماه میلادی، ایران در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد نبود و ترکیه در جایگاه نهم و ایتالیا در جایگاه دهم قرار گرفته بودند اما در ماه آوریل (فروردین ماه ۱۴۰۲) جایگاه هشتم و در ماه می (اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) جایگاه هفتم در جهان را از آن خود کرد.

ایران در ماه ژوئن ۲۰۲۳ برابر با خرداد ۱۴۰۲ جایگاه هفتم تولید فولاد در جهان را حفظ کرد اما در ماه جولای یعنی تیر ماه با ۳ پله سقوط به جایگاه دهم بازگشت و اکنون در ماه آگوست در همان جایگاه دهم قرار دارد.

ایران در ژانویه ۲۰۲۳ (دی ماه سال گذشته) ۲.۷ میلیون تن فولاد، در فوریه امسال ( بهمن ماه سال گذشته) ۲.۴ میلیون تن فولاد و در مارس امسال ( اسفند ماه) ۲.۲ میلیون تن فولاد و در ماه آوریل (فروردین ماه ۱۴۰۲) ۳.۱ میلیون تن فولاد، در ماه می (اردیبهشت ماه) ۳.۳ میلیون تن، در خرداد ماه یعنی ژوئن ۳.۲ میلیون تن فولاد و در تیر ماه یعنی جولای ۲ میلیون تن فولاد تولید کرده است.

میزان تولید فولاد ایران در ماه آگوست (مرداد ماه) به ۱.۶ میلیون تن رسیده است.

تولید فولاد ایران در سال گذشته به ۳۰.۶ میلیون تن رسید

بر اساس این گزارش، تولید فولاد ایران در سال ۲۰۲۲ به ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تن رسیده که نسبت به سال گذشته ۸ درصد بیشتر شده است.

همچنین بر اساس آمار این نهاد بین‌المللی، تولید فولاد ایران طی سال ۲۰۲۱ به ۲۸.۳ میلیون تن رسیده است که نسبت به سال ۲۰۲۰ کاهش ۱.۸ درصدی را نشان می‌دهد.

۵۷ درصد تولید فولاد منطقه غرب آسیا در اختیار ایران

تولید فولاد در غرب آسیا در ماه آگوست ۱۶ درصد کاهش یافته و به ۲.۸ میلیون تن رسیده است.

با توجه به تولید ۱.۶ میلیون تنی ایران در این ماه، ۵۷.۱ درصد تولید فولاد غرب آسیا در هشتمین ماه سال ۲۰۲۳ در اختیار ایران بوده و احتمالا کاهش تولید غرب آسیا متاثر از کاهش تولید ایران بوده است.

تولید فولاد در غرب آسیا در سال ۲۰۲۲ نیز افزایشی بوده و نسبت به سال ۲۰۲۱ رشد ۷.۱ درصدی را ثبت کرده و به ۴۴ میلیون تن رسیده و با توجه به تولید ۳۰.۶ میلیون تنی ایران در سال گذشته میلادی، ۶۹.۵ درصد تولید فولاد غرب آسیا را ایران تولید کرده است.

کشورهای غرب آسیا که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته‌اند، شامل ایران، قطر، عربستان و امارات هستند.

افزایش تولید فولاد جهان

۶۳ کشور تولیدکننده فولاد در جهان در هشتمین ماه سال ۲۰۲۳ یعنی ماه آگوست ۱۵۲.۶ میلیون تن فولاد تولید کرده‌اند که ۲.۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

تعداد ۶ کشور از ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان در ماه آگوست با کاهش تولید و ۴ کشور با افزایش تولید همراه شدند.

چین در این ماه، با تولید ۸۶.۴ میلیون تن، هند با تولید ۱۱.۹ میلیون تن و ژاپن با تولید ۷.۱ میلیون، ۳ تولیدکننده بزرگ فولاد در جهان بودند.

بر اساس این گزارش، کشورهای تولیدکننده فولاد جهان در سال ۲۰۲۲ بیش از یک میلیارد و ۹۶۰ میلیون تن فولاد تولید کرده‌اند که نسبت به سال ۲۰۲۱ کاهش ۴.۲ درصدی را نشان می‌دهد.

این کشورها در سال ۲۰۲۱ بیش از یک میلیارد و ۸۷۸ میلیون تن فولاد تولیده کرده بودند.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید