فرش دستباف ایرانی در خطر نابودی/مهاجرت رفوکاران در پی ممنوعیت صادرات

0
فرش دستباف
فرش دستباف

عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف با اشاره به افت قابل توجه تولید فرش دستباف در کشور، گفت: مرمت‌کاران ایرانی فرش به ترکیه مهاجرت کردند.

به گزارش نبض صنعت، صادرات فرش دستباف ایرانی تقریبا صفر شده است. همین اتفاق کافی بود تا برخی تولیدکنندگان به دلیل نبود تقاضا از چندی پیش دست از تولید فرش دستباف بکشند.

در حال حاضر تولید و صادرات فرش دستباف در وضعیت مطلوبی قرار ندارد. در همین زمینه مرتضی میری، عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف گفت: کاهش تولید و صادرات فرش تبعات زیادی برای این کالای غیرنفتی داشت. نخست آن که بخشی از روستایی‌ها برای کسب درآمد به شهرها مهاجرت کردند. در ادامه گروهی از مرمت‌کاران و رفوکاران کشور را به مقصد کشورهای خارجی ترک کردند.

وی توضیح داد: فرش‌های دستباف ایران که برای رفوکاری یا سرویس به ترکیه و پاکستان صادر می‌شدند، برگشت می‌خورند و از این‌رو مرمت‌کاران ایرانی به ترکیه مهاجرت کرده اند.

وی ادامه داد: آمار دولت در مورد میزان تولید را قبول نداریم. چرا که این کالا در روستاها، مناطق دورافتاده و توسط اقشار آسیب‌پذیر تولید می‌شود. البته تولید فرش به دلیل پراکندگی نقاط مختلف قابل محاسبه و رصد دقیق نیست.

کاهش قابل توجه تولید فرش دستباف

میری بیان کرد: رشد صنعت فرش دستباف و اشتغال این بخش به صادرات بستگی دارد. چون صادرات این کالا در سال‌های اخیر کاهش قابل توجهی داشت، بنابراین تولید این کالا به شکل معنادار و خطرناکی کم شد.

او افزود: علت کاهش تولید فرش دستباف این است که فرش‌های تولیدی باید فروخته شوند. وقتی فرش دیگر بازار صادراتی به آن معنا ندارد، بنابراین تولید هم متوقف می‌شود.

میری با انتقاد از مسئولان این صنعت تاکید کرد: نوع نگاه مسئولان به صنعت فرش باعث کاهش صادرات، تولید و اشتغال‌ شد. اگر قرار شود سیاست‌های این صنعت از مرکز ملی به میراث فرهنگی منتقل شود این کاهش صادرات و تولید تداوم می‌یابد.

پیش‌تر مرتضی میری، عضو هیات مدیره تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش گفته بود: کاهش صادرات فرش ناشی از وضعیت تحریم‌ها و تصمیمات داخلی است. در هشت ماه امسال ۳۹ میلیون دلار فرش به وزن ۲۵۰۰ تن صادر شد.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید