مجلس با اخذ عوارض مازاد سیگار در سال ۱۴۰۱ مخالفت کرد

0
سیگار
سیگار

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ با اخذ عوارض مازاد از سیگار مخالفت کردند.

به گزارش نبض صنعت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (شنبه 7 اسفند) قوه مقننه و  در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1401 کل کشور با حذف بند الحاقی 7 تبصره 6 ماده واحده لایحه با 129 رأی موافق، 109 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 247 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

احمد امیرآبادی فراهانی در تشریح دلایل خود برای حذف این بند الحاقی گفت: کمیسیون تلفیق افزایش عوارض را بسیار در نظر گرفته است، چرا که در مقایسه با سال 1400، افزایش چندصد درصدی صورت گرفته است. درست است که برای پیشگیری و جلوگیری از بیماری‌ها باید اقداماتی انجام دهیم، اما نباید کاری کنیم که سیگار از مواد مخدر گرانتر شود.

نماینده مردم قم در مجلس ادامه داد: درخصوص مصوبه کمیسیون، وزیر صمت طی نامه‌ای به رئیس مجلس مخالفت خود را با این مصوبه کمیسیون تلفیق اعلام کرد، چرا که در این مصوبه به بحث تولید خدشه وارد می‌شود و افزایش قاچاق را باعث خواهد شد و حتی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز طی نامه‌ای با دلایل فراوان مصوبه کمیسیون تلفیق درخصوص افزایش عوارض سیگار را نادرست و غیرمنطقی دانسته است.

وی تصریح کرد: ما طی چند ماه گذشته قانون ارزش افزوده را مصوب کردیم که این قانون از دی ماه سال جاری اجرا شده است که باعث افزایش 95درصدی قیمت سیگار شده است، بنابراین زمانی که ما احکام دائمی داریم، دیگر نیازی به مصوبه کمیسیون تلفیق نیست.

براساس بند الحاقی 7 حذف‌شده از تبصره 6 ماده واحده لایحه بودجه 1401؛

از ابتدای سال 1401 به قیمت خرده‌فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی مبلغ دوهزار و سیصد (2.300) ریال، تولید داخل با نشان بین‌المللی (برند) مبلغ هشت‌هزار (8.000) ریال، هر نخ سیگار وارداتی مبلغ پانزده‌هزار (15.000) ریال و هر بسته پنجاه‌گرمی تنباکوی قلیان داخلی سیصدهزار (300.000) ریال و هر بسته تنباکوی وارداتی سیصدهزار (300.000) ریال به‌عنوان عوارض اضافه می‌گردد.

وزارت امور اقتصاد و دارائی مکلف است مبالغ مذکور را از تولیدکنندگان و واردکنندگان حسب مورد اخذ و به حساب درآمد عمومی موضوع ردیف 110515 جدول شماره (5) این قانون واریز کند.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید