استیضاح احتمالی وزیر صمت، رئیس جمهور را روانه ایران خودرو کرد/8 دستور خودرویی رئیسی

0
بازدید رئیسی از ایران خودرو
بازدید رئیسی از ایران خودرو
در حالی که طی روزهای اخیر بحث استیضاح وزیر صمت در مجلس به دلیل نابسامانی بازار خودرو داغ شده و 55 نماینده درخواست استیضاح فاطمی امین را به هیات رئیسه ارائه کرده اند، رئیس‌جمهور امروز طی بازدیدی از پیش اعلام‌نشده، به ایران‌خودرو رفت.

به گزارش نبض صنعت، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ظهر امروز در بازدید از پیش اعلام‌نشده، به ایران‌خودرو رفت و دستورات مهمی را صادر کرد.

بازدید رئیسی از ایران خودرو
بازدید رئیسی از ایران خودرو

در این بازدید رئیس جمهور ابتدا از خودروهای موجود در پارکینگ ایران‌خودرو بازدید میدانی به‌ عمل آورد و با تأکید بر غیرقابل قبول بودن وجود این میزان خودرو در پارکینگ، دستوراتی برای ترخیص خودروها و بهبود وضعیت صنعت خودرو صادر کرد.

۸ دستور رئیس جمهور برای کیفی و کمی سازی تولید خودرو به شرح زیر است:

۱- در حوزه تولید؛

الف) تولید خودرو در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ حداقل ۵۰ درصد افزایش یابد.

ب) ساز و کارهای لازم به منظور تولید و عرضه حداقل یک «خودروی اقتصادی» با ساختار به روز فراهم شود.

پ) در سال ۱۴۰۱ حداقل تولید ۳ خودروی قدیمی متوقف و ۳ خودرو جدید با کیفیت مطلوب، تولید و عرضه شوند.

۲- تولید خودروهای جدید و پیشرفته، خودروهای برقی، متصل و خودران گسترش یابد و سرمایه گذاری و بسترسازی برای ورود دانش و فناوری موجود در صنایع دفاعی و فضایی و ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای ایجاد تحول در صنعت خودروسازی «در مقیاس اقتصادی»، فراهم شود.

۳- نسبت به تامین قطعات مورد نیاز و ترخیص و عرضه فوری خودروهای دپوشده در انبارهای شرکتهای خودروساز به بازار، تا نصاب استاندارد، حداکثر طی 2 ماه آینده اقدام شود.

۴- به منظور افزایش رقابت پذیری و رفع شائبه انحصار، متناسب سازی قیمت خودرو و جبران کمبود تولید به میزان مورد نیاز بازار، موانع قانونی و اجرایی واردات خودرو در سال ۱۴۰۱ حداکثر ظرف ۳ ماه آینده رفع شود و با افزایش صادرات خودرو و قطعات، نسبت صادرات به واردات در صنعت خودرو افزایش یابد.

۵- در خصوص نحوه عرضه خودرو به مردم به منظور ایجاد شفافیت و افزایش رضایت مندی مردم

الف) ضمن حذف تدریجی روند قرعه کشی با افزایش عرضه، فرآیند فعلی عرضه خودرو (از طریق قرعه کشی) فوراً اصلاح و شفاف سازی لازم در آن صورت گیرد.

ب) از ابتدای سال ۱۴۰۱ پس از تکمیل وجه، خودروهای پیش فروش شده باید بدون تاخیر بلاوجه، قابل تحویل به مشتری شود.

پ) هرگونه واگذاری خودرو به شرکتها و دستگاههای دولتی و غیر دولتی به صورت رانتی و غیرشفاف و متفاوت با رویه معمول فروش خودرو به مردم ممنوع است.

۶- به منظور نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی اعم از باری و مسافری، هرساله حداقل ۲۰ هزار خودروی فرسوده (کشنده، کامیون، کامیونت، اتوبوس و مینی بوس) از رده خارج شده و جایگزین کردن آنها با خودروهای با کیفیت برای صاحبان مشاغل مربوطه، تسهیل شود.

۷- به منظور افزایش کیفیت و ایمنی خودروهای تولید داخل؛

الف) هرگونه استفاده از قطعات با کیفیت پایین در مونتاژ خودرو از ابتدای سال ۱۴۰۱ مطلقا ممنوع است و دستگاههای مسئول موظفند با عرضه قطعات یدکی تقلبی و قاچاق به ویژه قطعات پر مصرف و موثر بر ایمنی خودرو نیز مقابله کند.

ب) خودروهای عرضه شده به بازار از ابتدای سال ۱۴۰۱ می بایست حداقل با ۳ سال یا پیمایش ۶۰ هزار کیلومتر ضمانت شوند.

۸- واگذاری مدیریت دولتی شرکت های خودروسازی ایران خودرو و سایپا حداکثر ظرف ۶ ماه آینده به بخش غیر دولتی تعیین تکلیف شود.

معاون اول رییس جمهور، مسئول نظارت و پیگیری حسن اجرای این ابلاغیه خواهد بود.

تاکنون حدود 55 امضا برای استیضاح وزیر صمت توسط نمایندگان مجلس جمع آوری و درخواست استیضاح به هیات رئیسه مجلس ارائه شده اما هیات رئیسه هنوز آن را اعلام وصول نشده است.

بازدید رئیسی از ایران خودرو
بازدید رئیسی از ایران خودرو
بازدید رئیسی از ایران خودرو
بازدید رئیسی از ایران خودرو

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید