درج قیمت تولیدکننده باعث رقابت و ارتقای کیفیت کالا می شود

0
وزیر صنعت
وزیر صنعت

وزیر صنعت، معدن و تجارت، درج قیمت تولیدکننده و شفاف‌سازی قیمت‌ها را عامل شکل‌گیری رقابت واقعی و ارتقای کیفیت کالاها دانست.

به گزارش نبض صنعت، سیدرضا فاطمی امین در نشست هم‌اندیشی با شبکه خرده‌فروشی کشور، افزود: با توجه به اینکه حداکثر تخفیف واحدهای تولیدی (کارخانه‌ها) به شبکه توزیع 3 درصد بوده و تخفیف بیش از 3 درصد مستلزم دریافت مجوزهای لازم است، پس تخفیف‌های اغواکننده فروشگاه‌ها نیز با اجرای طرح درج قیمت تولیدکننده از بین می‌رود.

تکلیف فروشنده برای درج قیمت مصرف‌کننده روی قفسه کالا

وی تصریح کرد: بر اساس ماده 15 نظام صنفی، خرده فروش باید قیمت مصرف‌کننده را بر روی قفسه کالا در معرض دید خریدار قرار دهد که این در واقع استاندارد جهانی نیز هست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به درج فاکتورها در سامانه جامع تجارت، تصریح کرد: با این کار بازرسی‌ها هوشمند شده و رصد و پایش بازار بدون دخالت عامل انسانی انجام می‌شود، وقتی بار نظارتی و بازرسی روی خرده‌فروشی‌ها برداشته شود به ثبات قیمتی کمک می شود.

ثبات قیمت‌ها، هدف اصلی اجرای طرح است

‏فاطمی امین، ثبات قیمت‌ها را از اهداف اصلی اجرای این طرح دانست و گفت: با اجرای طرح شفافیت قیمتی و درج قیمت تولیدکننده با کمترین چالش می‌توان بر بازار نظارت داشت.

وی در ادامه با اشاره به رشد صادرات و درآمدهای نفتی کشور، بیان کرد: صادرات غیرنفتی تا اول اسفند ماه از مرز 45 میلیارد دلار عبور کرده است و این موضوع نشانگر افق‌های روشنی در اقتصاد کلان کشور است و با همدلی و هم‌افزایی تمامی ارکان و ذینفعان، شرایط امیدوارکننده‌ای در آینده رقم خواهد خورد.

کاهش تورم نقطه به نقطه

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: تورم سالانه از 45 و 50 درصد در شهریورماه به حدود 35 درصد رسیده است و متعاقب این موضوع، تورم نقطه به نقطه نیز کاهشی شده است.

در این جلسه همچنین روسای اتاق‌های اصناف سراسر کشور در خصوص مشکلات شبکه توزیع و خرده‌فروشی در طرح جدید درج قیمت تولیدکننده به بیان مهم‌ترین نقطه نظرات خود (به صورت مجازی و حضوری) پرداختند.

رفع دغدغه‌های مردم در خصوص قیمت نهایی کالاها در طرح جدید، حمایت از خرده‌فروشی در شبکه توزیع، نظارت بیشتر بر فروشگاه‌های زنجیره‌ای و الزام به درج قیمت هم‌زمان مصرف‌کننده از مهم‌ترین مسائل مطرح‌شده بود.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید