صدور 6 هزار پروانه بهره برداری صنعتی طی 10 ماهه 1400

0
صنعت
صنعت
طبق جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، طی ۱۰ ماهه امسال برای ۶۱۷۹ بنگاه پروانه بهره‌برداری صادر شده که بیش از ۱۳۴ هزار اشتغال صنعتی ایجاد کرده است.

به گزارش نبض صنعت، بر اساس این آمار در ۱۰ ماهه امسال برای ۳۲ هزار و ۷۹۸  بنگاه جواز تاسیس و برای ۶۱۷۹ بنگاه پروانه بهره برداری ایجادی و توسعه‌ای صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۶ و ۵.۳ درصد افزایش داشته است.

سرمایه پیش بینی شده در این مدت برای جوازهای تاسیس معادل ۱۰۴۷ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۹۹ درصد افزایش داشته است. میزان سرمایه پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده در ۱۰ ماهه امسال نیز ۲۱۸ دهزار و ۷۴۹ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۲.۵ درصد افزایش داشته است.

همچنین بر اساس این آمار، پیش بینی شده با اجرای پروژه‌هایی که جواز تاسیس آن‌ها در ۱۰ ماهه امسال صادر شده، برای ۸۱۴ هزار و ۶۴۶ نفر شغل ایجاد شود که نسبت به این رقم در مدت مشابه پارسال با افزایش ۱۳ درصدی مواجه بوده است. پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده در این مدت نیز زمینه اشتغال ۱۳۴ هزار و ۲۹۰ نفر را فراهم کرده که نسبت به ۱۰ ماهه پارسال حدود ۱۸.۷ درصد افزایش داشته است.

بیشترین و کمترین جوازها در کدام استان‌ها صادر شد؟

در این میان جزئیات این آمار که برای مدت ۹ ماهه اول امسال منتشر شده، نشان می‌دهد بیشترین تعداد جواز تاسیس در استان‌های یزد، آذربایجان شرقی و سمنان و کمترین تعداد جواز تاسیس نیز در ایلام، کهگیلویه و بویر احمد و گیلان صادر شده است. بیشترین تعداد پروانه بهره برداری صادره در بین استان‌های کشور نیز مربوط به اصفهان، خراسان رضوی و تهران بوده و خراسان شمالی نیز کمترین پروانه را داشته است.

سهم مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از کل جوازهای تاسیس و پروانه‌های بهره برداری در ۹ ماهه  امسال نیز یک و ۳.۳ درصد بوده است. این در حالی است که مناطق آزاد و ویژه تجاری با قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده‌تری نسبت به سرزمین اصلی با اهدافی از جمله حمایت از صنعت داخلی کشور، جذب فناوری های نوین در امر تولید، گسترش تولیدات صادرات محور و اشتغالزایی راه اندازی شده‌اند. همین قوانین محدودتر بارها باعث گلایه کارگران و تولیدکنندگان شده است.

گفتنی است که تعداد صدور جواز صنعتی به نوعی نشان دهنده تمایل سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در بخش تولید و پروانه‌های بهره‌برداری به معنی واحدهایی است که فعالیت خود را آغاز کردند.

همچنین گروه‌های “مواد غذایی و آشامیدنی”، “ساخت مواد و محصولات شیمیایی”، “سایر محصولات کانی غیر فلزی” و “محصولات از لاستیک و پلاستیک” از جمله گروه‌های کالایی پرطرفدار و “فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و فعالیت‌های مشابه‌” کم‌طرفدارترین گروه کالایی در این مدت بوده است.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید