کدام کالاها گران می شوند؟

0
کالای اساسی
کالای اساسی
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی گفت: گرچه نهاده‌ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست مصرف‌کنندگان نمی‌رسید، اما این ارز تاثیر مستقیم بر نرخ تمام‌ شده کالاهای اساسی از جمله خوراکی‌ها داشت.

به گزارش نبض صنعت، عباس آرگون اظهار داشت: تک‌نرخی‌شدن ارز سیاستی بود که باید سال‌ها قبل اجرا می‌شد، اما به احتمال فراوان، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، قیمت دلار را هم افزایش دهد. این موضوع نیز در تورم کالاها تخلیه می‌شود.

وی افزود: بخشی از بهای تمام‌ شده کالاهای مصرفی مانند مرغ، گوشت، روغن و… تحت تاثیر ارز ۴۲۰۰ تومانی قرار دارند. درست است که تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی هم ضربه‌گیر تورم نشد، اما حذف این ارز باعث افزایش قیمت نهاده‌ها و بهانه‌ای برای بالابردن قیمت‌ها می‌شود.

دولت باید روش جایگزین انتخاب کند

وی ادامه داد: مجلس اختیار حذف این ارز را بر عهده دولت گذاشته است، اما اجرا این سیاست مشروط به جبران افزایش قیمت است. دولت باید از طریق روش‌های جایگزین این افزایش را برای مردم جبران کند. حال این روش می‌تواند به شکل کارت اعتباری، یارانه نقدی و یا روش‌های قابل جبران دیگر که مصرف‌کننده از این افزایش قیمت متضرر نشود، باشد.

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اقدام مثبتی است

آرگون تصریح کرد: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اقدامی مثبت است. چراکه این ارز در واقع منشا رانت و فساد در کشور است. ما هرچه به سمت تک‌نرخی بودن ارز حرکت کنیم بهتر است. تک نرخی بودن ارز باعث شفافیت بیشتر و نابودی رانت می‌شود. همچنین این تصمیم موجب می‌شود عملا یارانه به دست جامعه هدف برسد.

این فعال بخش خصوصی توضیح داد: تاثیر افزایش قیمت در کشور باتوجه به روش‌های جایگزینی که دولت در نظر دارد احساس نخواهد شد. البته این یارانه امروز حذف نشده، تنها شیوه آن تغییر کرده است. تا قبل از حذف ارز دولتی به واردکننده نهاده پرداخت می‌شد و امروز به مصرف‌کننده یا همان انتهای زنجیره پرداخت می شود.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید