رانت ۱۸۰ هزار میلیاردی فولاد در سال ۹۹

0
فولاد مبارکه
نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به بررسی موضوع عوارض صادراتی برای محصولات معدنی در این کمیسیون، گفت: در سال ۹۹ دلالان حدود ۱۸۰ همت از حوزه فولاد سود بردند.

به گزارش نبض صنعت، سید جواد حسینی کیا در تشریح نشست کمیسیون صنایع مجلس گفت: دستور کار نخست جلسه امروز بررسی موضوع عوارض صادراتی وضع شده برای محصولات معدنی با حضور نمایندگان بخش خصوصی و مسئولان دولتی بود.

وی افزود: به گفته انجمن‌های فولادی، از آنجاکه دولت مالک 80 درصد زنجیره فولاد است و تنها 20 درصد انتهایی زنجیره متعلق به بخش خصوصی است، وضع عوارض صادراتی با مکانیزم کنونی موجب زیان بخش خصوصی می‌شود.

وی اضافه کرد: نمایندگان انجمن‌های فولادی در این جلسه تاکید کردند که باید سازوکاری برای وضع عوارض صادراتی به کار گرفته شود که آسیبی متوجه بخش خصوصی نشود بنابراین مقرر شد برای رسیدگی به این موضوع و رفع اشکالات احتمالی، جلسه دیگری با حضور وزیر صمت برگزار شود.

وی ادامه داد: در سال 99 حدود 180 هزار میلیارد تومان دلالان از حوزه فولاد سود بردند بنابراین برای جلوگیری از بروز این شرایط ضوابط و چارچوب‌هایی پیش‌بینی شده است.

حسینی‌کیا بررسی مشکلات صنعت تایر را دومین دستورکار کمیسیون متبوعش برشمرد و تصریح کرد: براساس گفته نمایندگان انجمن تایر، 70 درصد مواد اولیه موردنیاز تولید تایر مانند دوده و نخ، وارداتی است و قیمت تایر با بهای واقعی آن 35 درصد فاصله دارد و این موضوع شرایطی را برای جولان لاستیک‌های چینی فراهم کرده است.

وی ادامه داد: هرچند تولید تایر در کشور 22 میلیون حلقه است که این رقم نیاز داخل را تامین می‌کند اما بخش زیادی از لاستیک خودروهای سنگین وارداتی است.

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: مقرر شد مشکلات صنعت تایر با حضور وزیر صمت و مسئولان سازمان حمایت از مصرف‌کننده در جلسه ای مورد بررسی قرار گیرد.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید