خودرو ارزان نمی شود

0
بازار خودرو
بازار خودرو
نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس واردات خودرو را تنها راهکار تنظیم بازار دانست و گفت: با کمبود حدود ۵۰ درصدی عرضه خودرو، تنظیم بازار ممکن نیست.

به گزارش نبض صنعت، سید جواد حسینی کیا با انتقاد از گرانی خودرو، گفت: در شرایط کنونی فقط واردات خودرو بازار را تنظیم می‌کند و در صورت بی توجهی به این مهم و با دست فرمون کنونی خودروسازان، بهای این کالا نه تنها کاهشی نمی‌شود بلکه سیر صعودی آن نیز تداوم خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه برای تنظیم بازار چاره‌ای جز واردات مدیریت شده وجود ندارد، افزود: در حال حاضر عرضه و تقاضا خودرو متناسب نیست و تولید خودروسازان نیاز بازار را تامین نمی‌کند.

وی اضافه کرد: هرچند ادعا می‌شود که خودروسازان زیرساخت لازم برای تولید یک میلیون و 500 هزار دستگاه خودرو را دارند اما در واقعیت این شرکت‌ها فقط 900 هزار دستگاه تولید کردند و از آنجا که نیاز بازار حدود یک میلیون و 700 هزار دستگاه است با کمبود حدود 50 درصدی عرضه، تنظیم بازار ممکن نیست؛ برای جبران کمبود خودرو در بازار باید واردات انجام شود.

وی ادامه داد: متاسفانه هزینه بالاسری خودروسازان زیاد است در نتیجه تولید آن‌ها با زیان همراه بوده و این موضوع موجب می‌شود که این شرکت‌ها تمایلی برای افزایش تولید نداشته باشند حال آنکه به جای کاهش تیراژ تولید باید برای کاهش هزینه‌های مازاد برنامه‌ریزی شود.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید