تخم مرغ غذای پرمصرف ایرانیان شد؟

0
تخم مرغ
تخم مرغ
پس از افزایش قیمت برنج، گوشت، مرغ، ماکارونی، روغن و … به نظر می‌رسد مردم به مصرف کالاهای جایگزین روی آورده‌اند. آن‌طور که خرده‌فروشی‌های سطح شهر می‌گویند، پس از ایجاد موج جدید گرانی‌ها در بازار کالاهای اساسی، خرید و مصرف تخم مرغ افزایش یافته است.

به گزارش نبض صنعت، بررسی‌های میدانی از افزایش خرید و مصرف تخم مرغ طی روزهای اخیر حکایت دارد. آن‌طور که خرده‌فروشان در مناطق مختلف پایتخت می‌گویند در فروش روزانه این محصول رشد قابل توجهی داشته‌اند.

به نظر می‌رسد پس از مجوز دولت برای افزایش قیمت ماکارونی، گوشت، مرغ، برنج، روغن، نان فانتزی و … حالا تخم مرغ آخرین غذای امنی است که شهروندان می‌توانند از آن استفاده کنند. این در حالی است که در سال‌های گذشته ماکارونی، تن ماهی، ساندویچ و … خود به‌عنوان غذاهای جایگزین شناخته می‌شدند، اما اکنون همین اقلام را هم باید جزو غذاهای لاکچری بدانیم.

چنانکه مردم قدرت خرید بیشتر این اقلام را از دست داده‌اند و گویا دچار یک تغییر ذائقه اجباری شده‌اند. تخم مرغ که شاید روزی آخرین انتخاب خانوار ایرانی برای سفره بود، احتمالاً رفته رفته جزو اقلام پرمصرف ایرانیان لقب بگیرد. البته به نظر می‌رسد این محصول هنوز از موج جدید گرانی‌ها عقب مانده است.

تخم‌مرغ هم گران می‌شود؟

در رابطه با شرایط بازار تخم مرغ دبیر کانون سراسری مرغ تخم‌گذار گفت: قیمت تخم مرغ با آغاز سال جدید روند کاهشی به خود گرفت. البته به طور سنتی در فصل بهار به دلیل فزونی عرضه بر تقاضا، این محصول با نرخ‌های پایین‌تری نسبت به سایر فصول عرضه می‌شود.

فرزاد طلاکش درباره مصرف تخم مرغ نیز توضیح داد: از قبل هم این انتظار وجود داشت که سرانه مصرف تخم مرغ به دلیل قیمت پایین‌تری که نسبت به سایر محصولات دارد، افزایش یابد. با آغاز سال جدید به‌رغم اینکه قیمت کالاهای اساسی افزایش یافت، اما تخم‌مرغ تغییر قیمت خاصی نداشت. اکنون در حالی تخم مرغ با قیمت کمتر از ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود که مهر ماه پارسال نرخ رسمی آن ۱۸ هزار و ۳۰۰ تومان اعلام شد.

وی درباره آینده بازار پیش‌بینی کرد که با توجه به تولید ۲۵۰ هزار تن مازاد مصرف تخم مرغ، قیمت این کالا طی هفته‌ها و ماه‌های آینده افزایش نیابد.

وی ادامه داد: البته این هم باید گفت که در این مدت حداقل خرید از اتحادیه مرغ تخم‌گذار رشد چندانی نداشت. حتی اگر مردم به صورت مقطعی بخواهند تخم مرغ را جایگزین محصولاتی نظیر برنج، گوشت، ماکارونی، مرغ و … کنند، بعید است که تغییری در قیمت ایجاد شود. چراکه با توجه به سلیقه‌ و ذائقه غالب باید تنوع غذایی ایرانیان بالا باشد که در فرهنگ ما این تنوع چندان بالا نیست.

مصرف تخم مرغ توسط چند دهک افزایش می‌یابد

طلاکش با اشاره به وضعیت اجتماعی این هم اضافه کرد که ممکن است مصرف تخم مرغ توسط دهک‌هایی از جامعه تغییر کند. اما در بعد کلان‌تر بعید است که شکل مصرف به گونه‌ای تغییر کند که بازار دستخوش تحول شود.

بر اساس این گزارش، افزایش نجومی قیمت آرد و تغییر در سهمیه یارانه آن شاید اصلی‌ترین اتفاق بازارهای ایران پس از شروع سال جاری باشد. چراکه پس از این تصمیم قیمت کالاهایی همچون ماکارونی، بیسکوئیت و … با گرانی عجیبی مواجه شد. اکنون نیز زمزمه‌هایی مبنی بر افزایش قیمت نان  به گوش می‌رسد. اما آیا این وضعیت تخم مرغ را به غذای پرمصرف ایرانیان تبدیل می‌کند؟

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید