کاهش قدرت خرید مردم معضل اصلی مرغداران است

0
قیمت مرغ
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: یکی از اصلی ترین مشکلات مرغداران در حال حاضر پایین آمدن قدرت خرید مردم است.

به گزارش نبض صنعت، منصور علی زارعی کیاپی در خصوص حمایت‌های دولت از تولیدکنندگان گوشت مرغ گفت: متاسفانه اعتماد تولیدکنندگان گوشت مرغ پس از آزادسازی نرخ ارز واردات نهاده‌های دامی جلب نشده اما اقدامات حمایتی که مدنظر قرار گرفته شده مناسب است.

زارعی کیایی با اشاره به اینکه یکی از اصلی ترین مشکلات مرغداران در حال حاضر پایین آمدن قدرت خرید مردم است، افزود: مرغداران باید آینده بازار مصرف محصول تولیدی خود را مثبت ارزیابی کنند، نرخ فعلی گوشت مرغ در بازار هزینه تولید مرغدران را نیز تامین نمی‌کند. در حال حاضر تولید هر کیلوگرم گوشت مرغ بیش از 45 هزار تومان است.

وی با تاکید بر اینکه زیان مرغداران در وضعیت نامناسب، هر دوره تولید بیش از 2 میلیارد تومان است که به راحتی جبران نمی‌شود، عنوان کرد: برخی مشوق‌ها از سوی دولت برای تداوم تولید مرغداران مدنظر قرار گرفته شده است اما با توجه به رکود موجود در بازار و دشواری‌های تامین وثیقه‌ها تمایلی برای دریافت آن وجود ندارد.

وی با بیان اینکه باید شرایطی فراهم شود که محصول تولیدی بر روی دست مرغداران باقی نماند، تصریح کرد: در حال حاضر حدودا ظرفیت تمامی سردخانه‌های ذخیره سازی گوشت مرغ تکمیل هستند و میزان جوجه ریزی کاهش پیدا کرده است.

زارعی کیاپی با  اشاره به اینکه مجلس در زمینه آزادسازی نرخ ارز تامین نهاده‌ها و مردمی سازی یارانه‌ها از دولت تضمین گرفته بود که قدرت خرید مردم کاهش پیدا نکند، ادامه داد: مقرر شده بود که برای خرید کالاهای اساسی کارت الکترونیک فراهم شود و یارانه خرید کالاهای اساسی در این کارت پرداخت شود با ایجاد این شرایط مرغداران اعتماد می‌کردند که برای محصول خود مشتری دارند و مردم با کارت‌های الکترونیکی اقدام به خرید می‌کنند.

وی افزود: بازار گوشت مرغ کاملا متزلزل است و در حال حاضر قیمت این محصول در استان مازندران به عنوان تامین کننده 12 درصد از گوشت مرغ کشور حدودا 30 هزار تومان بود.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید