بازار خودرو بدون مشتری + قیمت ها

0
بازار خودرو
بررسی روند قیمت‌ها در بازار خودرو طی یک ماه اخیر و مقایسه آن در بازه قبل و پس از افزایش نرخ ارز نشان می‌دهد که هرچند خرید و فروشی صورت نمی گیرد اما بازار با افزایش قابل توجه نرخ ها روبرو است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری نبض صنعت، هرچند با وجود وعده های وزیر صمت قرار بود بازار خودرو شاهد روندی متعادل و بهبود باشد اما اسب سرکش قیمت ها در این بازار همچنان می تازد و قیمتها رو به رشد است. در این میان هرچند با جدی شدن بحث واردات خودرو شاهد کاهش قیمت برخی خودروها در بازار بودیم اما با طولانی شدن فرایند واردات خودرو، اثرات روانی این موضوع نیز کاسته شده و اندک تاثیری که به گفته برخی فعالان بازار ممکن بود بر بازار داشته باشد، فعلا دچار ابهام است.

به گفته منوچهر منطقی، معاون حمل و نقل وزیر صمت قرار بود واردات خودرو تا شهریور امسال اجرایی شود اما با گذشت 8 ماه از سال هنوز این اتفاق عملیاتی نشده و در عین حال، انتقادات مختلفی نسبت به برنامه دولت برای واردات خودرو مطرح است.

بررسی روند قیمت بازار خودرو های پرتیراژ داخلی در ۱۰ روز اخیر که بازار ارز با نوسان همراه بوده نشان می‌دهد قیمت این محصولات به دلیل تغییرات نرخ ارز، روند افزایشی را تجربه کرده است.

قیمت پرتیراژها از چهار میلیون تومان تا بعضا ۵۰، ۷۰ و حتی ۹۰ میلیون هم فراتر رفته و این در حالی است که فروشندگان خودرو از عرضه محصولات امتناع کرده و قیمت‌ها را بالا می‌برند. البته به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو تهران، بازار در رکود کامل بوده و خریدار به بازار مراجعه نمی‌کند.

این افزایش بهای قیمت خودروها به گونه‌ای است که قیمت محصولات ایران‌ خودرو حداقل هفت میلیون تومان و حداکثر ۹۰ میلیون تومان افزایش داشته است.

در محصولات گروه خودروسازی سایپا اما شیب افزایش قیمت‌ها ملایم‌تر است و در این بازه ۱۰ روزه، قیمت محصولات بین ۴ تا ۱۵ میلیون تومان افزایش داشته‌اند.

مقایسه آخرین قیمت‌ خودروهای پرتیراژ در بازار ۲۱ آبان، ۱۰ آبان و اولین روز آبان و البته میزان افزایش قیمت‌ طی این مدت به شرح زیر است:

افزایش قیمت ایجاد شده در حالی است که به گفته رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران، رکود در بازار خودرو دیده می‌شود و خرید و فروش به حداقل خود رسیده است. معاملات بسیار محدود و بنا بر ضرورت صورت می‌گیرد و خریدار به بازار مراجعه نمی‌کند. نوسانات اخیر نرخ ارز نیز سبب شده اکثر فروشندگان خودرو از ورود به بازار امتناع کنند.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید