اختلاف شورای رقابت و بورس بر سر عرضه خودرو بالا گرفت

0
عرضه خودرو در بورس
اختلاف شورای رقابت و سازمان بورس بر سر عرضه خودرو در بورس کالا و تشخیص انحصاری بودن تولیدات خودروسازان بالا گرفت. وزیر اقتصاد به درخواست شورای رقابت برای توقف عرضه برخی خودروها در بورس واکنش نشان داده و حالا قرار است جلسه فوق العاده شورای عالی بورس به منظور تعیین تکلیف این موضوع برگزار شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری نبض صنعت، شورای رقابت در نامه ای به رئیس سازمان بورس همه محصولات ایران خودرو و ساپیا به‌ جز هایما و تارا را انحصاری اعلام کرد.

شورای رقابت در این نامه‌ اعلام کرد: عرضه خودروهای خانواده دنا، پژو۲۰۷ و شاهین در بورس کالا مجاز نیست.

در این نامه آمده است:

پیرو عرضه برخی خودروها در بورس کالا به اطلاع می‌رساند مدت مصوبه شصت و سومین جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی مورخ 28/ 7/ 1400 در خصوص تنظیم بازار خودرو یک سال بوده است.

بدیهی است با انقضاء این مدت، مصوبات قبلی شورای رقابت در این زمینه به خودی خود مبنای عمل بوده و باید اجرایی می‌شده است، بر این اساس مطابق مصوبات 420، 442، 462 و 468 بازار خودروهای انحصاری شامل کلیه خودروهای سواری دو شرکت ایران خودرو و سایپا به‌جز دو خودروی هایما و تارا می‌باشد و عرضه آنها باید طبق روال پیشین و مطابق با مصوبات 414 و 420 صورت گیرد قیمت این خودروها نیز باید براساس مصوبات 148 و 442 طبق فرمول Price Cap محاسبه گردد، فلذا عرضه خودروهای خانواده دنا، پژو207 و شاهین در بورس کالا مجاز نمی‌باشد.

شایان ذکر است شورای رقابت با تشکیل کارگروه تخصصی خودرو موضوع بازبینی دستورالعمل‌های بازار خودرو را در دستور کار قرار داده است و در صورت تصویب مصوبه جدید در این، زمینه جهت اجرا ابلاغ خواهد شد.

خودرو , شورای رقابت | مرکز ملی رقابت ,

در پی این نامه، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد به اقدام شورای رقابت واکنش نشان داد و گفت: مجوز عرضه خودرو در بورس کالا توسط شورای عالی بورس داده شده و در این خصوص شورای عالی بورس تصمیم خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: مجوز عرضه خودرو در بورس کالا توسط شورای عالی بورس داده شده است.

وی افزود: نامه شورای رقابت در شورای عالی بورس مطرح و در این زمینه تصمیم‌گیری خواهد شد. همچنین با شورای رقابت هم صحبت شده تا تعارض  تصمیمات ایجاد نشود.

بیشتر بخوانید: زمان عرضه چانگان در بورس کالا اعلام شد

واکنش ها به عرضه خودرو در بورس کالا مدتی است که شدت گرفته و مخالفت هایی از مجلس و شورای رقابت با این قضیه صورت گرفته است.

پیگیری ها نشان می دهد فردا جلسه فوق العاده شورای عالی بورس در همین زمینه برگزار خواهد شد. باید دید نتیجه این جلسه چه می شود و آیا عرضه خودرو به دلیل داغ شدن این اختلافات متوقف می شود یا خیر؟

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید