جزئیات مصوبه عرضه بورسی و قیمت گذاری خودرو در سال ۱۴۰۲

0
عرضه خودرو در بورس
عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ گفت: طبق مصوبه این کمیسیون، خودروسازان موظف به عرضه خودرو از طریق بورس کالا در سال ۱۴۰۲ شدند. همچنین شورای رقابت حداکثر تا پایان فروردین ماه ۱۴۰۲ قیمت جدید خودروها را اعلام خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری نبض صنعت، نحوه عرضه و قیمت گذاری خودرو چند روزی است که باعث ایجاد تنش بین شورای رقابت و خودروسازان شده به طوری که روز گذشته مدیرعامل ایران خودرو از اقدام حقوقی این شرکت و دو سایپا و گروه بهمن در مورد مصوبه اخیر شورای رقابت خبر داد.

شورای رقابت دو روز پیش مصوب کرد که خودرو از طریق سامانه یکپارچه خودرو عرضه شود و در واقع عرضه خودرو در بورس را بر خلاف رویه انحصاری بودن بازار خودرو تشخیص داد.

در این شرایط، عصر امروز مهدی طغیانی، عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ با اشاره به تصویب موادی در زمینه بهبود بازار خودرو در جریان بررسی لایحه بودجه سال آتی گفت: در بخش بهبود بازار خودرو پیشنهادی در تبصره ۶ لایحه بودجه مطرح شد که با موافقت نمایندگان کمیسیون به تصویب رسید.

وی تأکید کرد: از این رو در متن این مصوبه آمده است؛ «شرکت‌های خودروساز داخلی موظف شدند تا بر اساس برنامه تولیدی که وقف بند ۵ ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی به تصویب شورای رقابت می رسد، از ابتدای سال ۱۴۰۲ خودروهای تولیدی خود را از طریق بورس کالا و بر اساس ضوابط مربوطه عرضه کنند. شورای رقابت موظف است وفق بند ۵ ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی حداکثر تا پایان فروردین ماه ۱۴۰۲ قیمت جدید خودروها را بر اساس آنالیز هزینه قیمت تمام شده و با در نظر گرفتن هزینه های تحقیق و توسعه و هزینه‌های مالی مرتبط با فعالیت‌های تولیدی مورد تایید حسابرس محاسبه و در بازه های حداکثر سه ماه مجدداً به روز رسانی کنند.»

طغیانی در جریان این مصوبه ادامه داد: «شرکت بورس کالا موظف است ۸۵ درصد مابه التفاوت قیمت کشف شده در بورس کالا و قیمت مصوب شورای رقابت را به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور و سازمان شهرداری ها و دهیاری ها واریز کند تا به منظور توسعه حمل و نقل عمومی درون شهری متناسب با شاخص جمعیت و محرومیت در قالب پرداخت به ذی نفع نهایی با نظارت وزارت کشور در اختیار شهرداری‌ها قرار دهد.»

بیشتر بخوانید: عرضه تمام خودروها در بورس کالا بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق

وی با اشاره به آثار این مصوبه گفت: با مصوبه مدنظر قرار گرفته، وضعیت نابسامان عرضه کالا در بورس همچون قرعه کشی تعیین تکلیف می‌شود.

طغیانی تاکید کرد: بر اساس این مصوبه خودروسازان موظف شدند عرضه خودرویی خود را از طریق بورس کالا انجام دهند.

عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ ادامه داد: این موضوع می‌تواند اثر بسیار مناسبی در آرامش بازار خودرو و نزدیک شدن بازار آزاد به قیمت خودروسازان داشته باشد.

عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال آتی ادامه داد: همچنین بحث زیان خودروسازان با در نظر گرفتن هزینه هایشان تا حد زیادی در این مصوبه لحاظ شده است البته این موضوع یک بخش هزینه ای دارد که مشخص می‌کند با ما به التفاوت آن چه اتفاقی رخ خواهد داد. لذا ما این موضوع را در بررسی بخش هزینه‌ ای این پیشنهاد، مصوب خواهیم کرد.

در همین حال، ظهر امروز نیز اعضای شورای عالی بورس برای تصمیم‌گیری درمورد سرنوشت عرضه خودرو در بورس کالا گرد هم جمع شدند و با مصوبه این شورا و به اتفاق آراء، عرضه خودرو در بورس ادامه خواهد داشت.

پایان پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید