آخرین وضعیت عرضه خودرو در بورس

0
معاون وزیر صمت از حذف عرضه خودرو در بورس خبر داد و گفت: سال آینده عرضه خودرو به صورت نوبت دهی خواهد بود.

به گزارش نبض صنعت، منوچهر منطقی امروز در مورد تولید مشترک خودرو با کشور روسیه، اظهار کرد: در نمایشگاهی که در روسیه برگزار شد ۷۰۰ میلیون دلار تفاهمنامه مربوط به قطعات امضا شد و ۵۰ میلیون دلار تبدیل به قطعات شد. البته کار در روسیه یک مقدار کند پیش می‌رود.

معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت افزود: در حوزه تولید مشترک هم مانند تولید خودروی تندر ۹۰ با طرف روسی صحبت شد که نمونه اولیه این خودرو نیز در شرکت پارس خودرو کامل شد و فروردین ماه رونمایی می‌شود و همزمان در روسیه نیز تولید خواهد شد.

وی ادامه داد: قوای محرکه این خودرو ای‌سی‌فایو است.

منطقی تصریح کرد: مالکیت فکری خودروی تندر ۹۰ مربوط به شرکت سایپا است و با توجه به تغییرات انجام شده، تندر ۹۰ پیشرفته محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه صادرات یکی از ارکان برنامه ریزی صنعت خودرو در ۱۴۰۲ است، گفت: بحث تولید تارا هم در روسیه مطرح شده و در حال انجام مذاکرات هستیم تا سال آینده قطعی شود.

منطقی در پاسخ به سوال در مورد وضعیت عرضه خودرو در ۱۴۰۲ تصریح کرد: دو عامل داریم برای سال اینده که یکی واردات است و بحشی از نیاز از این طریق پاسخ خواهد داده شد که پیش بینی می‌شود ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو واردات خواهیم داشت.

وی افزود: بر اساس پیش بینی‌ها، تولید خودرو توسط تمام خودروسازان کشور نیز در سال آینده یک میلیون و ۶۰۰ هزار خودرو خواهد بود. بنابراین عرضه خودرو (هم تولید داخل و هم واردات خودرو) یک میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه خواهد بود.

معاون وزیر صمت اضافه کرد: عرضه خودرو از طریق نوبت دهی خواهد بود و اگر ظرفیت در سال ۱۴۰۲ پر شد، به سال ۱۴۰۳ موکول می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که یعنی عرضه خودرو از طریق بورس منتفی شد؟ گفت: ابتدا عرضه خودرو در بورس از طریق مجلس منتفی شد و شورای رقابت هم حذف عرضه در بورس را اعلام کرد بنابراین فعلاً بحث عرضه خودرو در بورس مطرح نیست.

منطقی در مورد عرضه خارج از ضابطه خودرو توسط ایران خودرو اظهار کرد: ایران خودرو هر ۳ یا ۴ سال به پرسنل خود خودرو می‌دهد اما در وضعیت فعلی که همه در صف هستند بهتر بود این موضوع را به تعویق می انداخت‌.

معاون وزیر صمت افزود: با توجه گزاراشات رسیده، برخورد مناسب با این عرضه‌های خارجی از ضابطه انجام خواهد شد.

وی در مورد حذف قرعه کشی خودرو، اظهار کرد: در سیستم قرعه کشی این گونه بود که ۲۰ هزار خودرو عرضه می‌شد و باید به صورت قرعه کشی بین متقاضیان چند نفر منتخب می‌شدند.

منطقی افزود: در شیوه نوبت دهی، سیاست این گونه است که همه متقاضیان با یک مبلغ پایه تقاضای خرید خودرو را ثبت می‌کنند و به صورت رندوم از طریق سیستم نوبت دهی انجام می‌شود.

به گفته وی، از طریق نوبت دهی به صورت رندوم زمان دریافت خودروی متقاضیان مشخص می‌شود.

وی در مورد میزان تقاضای انباشته خودرو، گفت: سال قبل ۲ میلیون دستگاه خودرو بود که ۴۰ درصد امسال پاسخ داده شد و بخشی نیز سال آینده پاسخ داده خواهد شد.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید