افزایش 60 درصدی قیمت لبنیات با حذف ارز ترجیحی

0

مدیر عامل صنایع شیر ایران گفت: با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، قیمت محصولات لبنی بیش از ۶۰ درصد افزایش می یابد.

به گزارش نبض صنعت، عبدالله قدوسی مدیرعامل صنایع شیر ایران اظهار داشت: احتمال دارد دولت برای حمایت از دهک های پایین و اقشار آسیب‌پذیر جامعه بن کارتی توزیع کند تا این افراد بتوانند فرآورده های لبنی را بعد از حذف ارز کالاهای اساسی خریداری کنند اما هنوز صحبت و قراردادی منعقد نشده است.

وی افزود: با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به طور قطع قیمت شیرخام نیز افزایش می یابد که این ماده اولیه ۶۰ تا ۷۰ درصد هزینه های تولید فرآوره های لبنی را تشکیل می دهد. با افزایش قیمت شیر خام پیش بینی می شود که قیمت محصولات لبنی نیز بیش از ۶۰ درصد افزایش یابد.

قدوسی افزود: دولت برای آسیب زدن به مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تمهیداتی را در نظر گرفته است تا اقشار پذیر، امکان تداوم مصرف محصولات لبنی را داشته باشند و تولید کنندگان نیز از طریق دریافت مشوق های صادراتی بتوانند مازاد مصرف را به بازار های خارجی صادر کنند.مدیرعامل صنایع شیر ایران ادامه داد: گرانی لبنیات به طور قطع بر روی سرانه مصرف این محصولات اثر می گذارد که دولت برای رفع این مشکل طرح هایی مانند توزیع شیر در مدارس و کارت توزیع لبنیات، نیاز اقشار ضعیف و دهک‌های پایین جامعه را تامین کند.

وی تصریح کرد: کاهش مصرف لبنیات می تواند در آینده بیماری هایی برای مردم ایجاد کند به همین منظور دولت شرایطی ایجاد می‌کند که مصرف لبنیات کاهش زیادی نداشته باشد و سلامت مردم در معرض خطر نگیرد.
قدوسی اظهار داشت: احتمال دارد برای دهک های پایین و اقشار آسیب پذیر بن کارت توزیع می شود تا این افراد بتوانند فرآورده های لبنی را خریداری کنند اما هنوز صحبت و قراردادی با صنایع شیر نشده است.وی درباره اخرین وضعیت شیر مدارس نیز گفت: بودجه شیر مدارس هنوز اختصاص داده نشده است که امیداریم وزارت آموزش و پرورش این اعتبار را از دولت دریافت کند، ما آمادگی تامین محصولات مورد نظر را داریم.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید