تجمع مدیران فولادی با قول مساعد وزارت صمت لغو شد

0
صنعت فولاد
کارخانه فولاد

برنامه تجمع مسالمت آمیز مدیران شرکت های ذوب القایی که قرار بود امروز برگزار شود، با قول مساعدت وزارت صمت لغو شد.

به گزارش خبرنگار نبض صنعت، طبق اعلام یکی از اعضای هیات مدیره انجمن فولاد، قرار بود صبح امروز (12 بهمن) تجمعی مسالمت آمیز با حضور صدها مدیر از شرکت های ذوب القایی مقابل وزارت صمت برگزار شود که مسئولان این وزارتخانه با وعده حل مشکلات، این تجمع را لغو کردند.

به گفته مدیران شرکت های ذوب القایی، کمبود قراضه آهن در کنار آهن اسفنجی به عنوان شارژ فلزی و مواد اولیه این کارخانه ها طی سالهای اخیر مشکلاتی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است.

بر این اساس، سیف الله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت در خصوص اعتراض واحدهای ذوب القایی به کمبود آهن اسفنجی گفت: با توجه به روند تولید و مصرف آهن اسفنجی در کشور از ابتدا مشخص بود که این واحدها امکان استفاده طولانی مدت از آهن اسفنجی ندارند.

وی در خصوص اعتراض واحدهای ذوب القایی به کمبود آهن اسفنجی اظهار داشت: با توجه به روند تولید و مصرف آهن اسفنجی در کشور از ابتدا مشخص بود که این واحدها امکان استفاده طولانی مدت از آهن اسفنجی ندارند و حتی در برخی پروانه های بهره برداری آن‌ها آهن قراضه بعنوان ماده اولیه درج شده است. البته اگر آهن اسفنجی مازاد در کشور وجود داشته باشد، امکان تهیه آهن اسفنجی را برای آنها فراهم می شود.
امیری درباره شرایط بازار آهن اسفنجی گفت: مشکلات تولیدکنندگان القایی ناشی از قطع گاز واحدهای تولیدکننده آهن اسفنجی به دلیل افزایش بسیار زیاد مصرف خانگی است.

وی افزود: علیرغم اعلام لیست تولیدکنندگان آهن اسفنجی به وزارت نفت، گاز این واحدها قطع شده است و در حال حاضر حدود دو ماه است که به دلیل افزایش شدید مصرف خانگی، گاز واحدهای تولیدکننده آهن اسفنجی نظیر قائنات، میانه و سبزوار با وجود جلسات و پیگیری‌های بسیار زیاد وزارت صمت قطع شده است و در مواردی نیز شاهد کاهش 70 درصدی گاز تحویلی به واحدها بوده ایم.

وی تصریح کرد: قطعا با وصل مجدد گاز این واحدها تولید آهن اسفنجی افزایش خواهد یافت و مشکل تامین ماده اولیه واحدهای القایی حل می شود.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت ادامه داد: با توجه به روند تولید و مصرف آهن اسفنجی در کشور از ابتدا مشخص بود که این واحدها امکان استفاده طولانی مدت از آهن اسفنجی ندارند و حتی در برخی پروانه های بهره برداری آن‌ها آهن قراضه به عنوان ماده اولیه درج شده است البته تا زمانی که آهن اسفنجی مازاد در کشور وجود داشته باشد وزارت صمت هم امکان تهیه آهن اسفنجی را برای آنها فراهم کرده است.

امیری با بیان اینکه وزارت صمت در تلاش است عرضه های آهن اسفنجی حداقل 80 هزارتن در هفته باشد، گفت: تمام عرضه این کالا هم الزاما در بورس کالا باید انجام شود تا با افزایش عرضه، قیمت در بازار تعدیل شود.

وی همچنین از آزادسازی صادرات شمش فولادی تولیدی این واحدها، بدون نیاز به عرضه در بورس کالا در جهت حمایت از این واحدها خبر داد و اظهار داشت: حذف محدودیت خرید شمش فولادی که محصول این واحدها است و اجازه دادن به عموم برای خرید شمش از دیگر تصمیم های اخذ شده متناسب با سیاست های جدید وزارت صمت در مسیر حذف سهمیه بندی بوده است.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید