دولت اطلاع درستی از وضعیت قطعه سازان و خودروسازان ندارد

0
مازیار بیگلو
مازیار بیگلو
دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: وزارت صنعت، اطلاعات درست و جامعی از وضعیت فعلی صنعت قطعه‌سازی و خودروسازی ندارد.

به گزارش نبض صنعت، مازیار بیگلو در رابطه با بازدید سرزده اخیر رییس جمهور از ایران خودرو اظهار داشت: دولت فعلی از صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی فاصله گرفته است. هرچند که خودروسازی متعلق به دولت است اما در صنعت قطعه‌ حداقل می‌توان گفت این تعاملات بسیار کم است و سطح ارتباط ما با وزیر صنعت، معدن و تجارت به کمترین میزان خود طی سال‌های اخیر رسیده و این در حالی است که انتظار ما از دولت سیزدهم این بود که در این رابطه کمک حال ما باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر شاهد کمترین سطح تعامل بین وزارت صمت و صنعت قطعه‌سازی طی ۱۰ سال اخیر هستیم، افزود: نتیجه این شده که اطلاعاتی که به رئیس جمهور منتقل می‌شود، اطلاعات درستی نیست. به طور مثال اعلام شد که برای تامین قطعات الکترونیک بایستی از قبل برنامه‌ریزی صورت می‌گرفت. حقیقت این است که کمبود قطعات الکترونیکی و چیپ ست‌ها مشکل جهانی است و بزرگترین خودروسازان دنیا نیز با این موضوع درگیر هستند و سبب کاهش تیراژ تولید آنها شده است.

بیگلو ادامه داد: تامین قطعات الکترونیکی فراتر از عدم برنامه‌ریزی قبلی است. کم کردن سطح تعاملات دولت به‌ ویژه وزارت صمت با صنعت قطعه‌سازی سبب شده که مشکلات حال حاضر، هم دیرتر حل و هم اینکه دچار گره‌های بزرگتر شود. در دولت‌های گذشته اعضای انجمن قطعه‌سازی حداقل به صورت هر سه ماه یکبار دیدار و جلسه‌ای با وزیر صمت داشتند و مسائل و مشکلات را مطرح می‌کردند و راهکاری اندیشیده می‌شد اما در حال حاضر علی رغم بارها درخواست جلسه و نامه‌نگاری‌ها و دعوت از ایشان، فقط یک بار وزیر صمت را ملاقات کرده‌ایم.

چهارشنبه هفته گذشته (۱۱ اسفند ماه) رئیس جمهور در یک قرار از پیش تعیین نشده، از گروه  صنعتی ایران‌ خودرو بازدید کرد و از نزدیک در جریان مشکلات و مسائل این شرکت تولیدی قرار گرفت؛ این بازدید منجر به صدور هشت دستور جهادی برای تحول در حوزه خودرو شد.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید